Nazwa Beneficjenta: Miasto Wodzisław Śląski.
Realizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
Źródło finansowania: Województwo Śląskie, pomoc finansowa w formie dotacji celowej dla gmin z obszaru województwa śląskiego w konkursie "Inicjatywa Antysmogowa" w 2024 roku w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.
Całkowita wartość projektu (PLN): 85 116,00 zł
Kwota dofinansowania ze środków Województwa Śląskiego (PLN): 69 200,00 zł
Okres realizacji: 19.04.2024 r.-24.10.2024 r.
Opis zrealizowanego zadania
W placówkach: ZSP nr 1 oraz SP nr 3 w Wodzisławiu Śląskim wdrożony został autorski System Zarządzania Energią imperius® firmy Promar Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Imperius® łączy w sobie trzy współpracujące ze sobą działania: monitorowanie, sterowanie i reakcję na awarie, a ciągła rejestracja parametrów wykorzystywana jest do racjonalizacji zużycia w zakresie mediów. W pierwszej kolejności wdrożenie Systemu Zarządzania Energią skupiło się na zintegrowaniu w placówkach urządzeń w zakresie energii cieplnej i podłączone zostały urządzenia: automatyka źródła ciepła, liczniki ciepła, manometry kontaktowe oraz dodatkowo: czujniki referencyjne temperatury wewnętrznej i czujniki zalania.
Korzyści dzięki wdrożeniu systemu imperius® to m.in.:
Co istotne, wdrożony System Zarządzania Energią daje duże możliwości rozbudowy i podłączenia do niego urządzeń pomiarowych i / lub automatyki w zakresie innych niż ciepło mediów energetycznych i wody.
Informacja o efektach osiągniętych dzięki realizacji zadania
W celu poprawy efektywności energetycznej budynków wdrożony został System Zarządzania Energią (dalej: SZE), który zintegrował urządzenia kontrolno – pomiarowe oraz sterujące źródeł ciepła dwóch placówek oświatowych Miasta Wodzisław Śląski. Wdrożony SZE łączy w sobie trzy współpracujące ze sobą działania, a mianowicie monitorowanie, sterowanie i reakcję na awarie, a ciągła rejestracja parametrów wykorzystywana jest do racjonalizacji zużycia w zakresie zaopatrzenia obydwu placówek oświatowych w ciepło. Dzięki zastosowaniu SZE oraz funkcji operatora systemu możliwe jest efektywniejsze zarządzanie rozproszonymi budynkami i co się z tym wiąże zachowanie w nich komfortu cieplnego przy użyciu mniejszej niż przed wdrożeniem SZE ilości energii cieplnej. Tak więc wdrożenie SZE ma dwa aspekty:
Co istotne, wdrożony System Zarządzania Energią daje duże możliwości rozbudowy i podłączenia do niego urządzeń pomiarowych i / lub automatyki w zakresie innych niż ciepło mediów energetycznych i wody.
Wykaz całkowitych kosztów realizacji zadania: