Nazwa Programu: INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia
Wnioskodawca: Miasto Wodzisław Śląski
Partner Projektu: Statutární město Ostrava - městský obvod Ostrava-Jih
Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0003259
Tytuł: Nowe wyzwania – nowe możliwości
Całkowite wydatki kwalifikowane po stronie Miasta Wodzisławia Śląskiego: 20 485,00 euro
Kwota dofinansowania ze środków UE po stronie Miasta Wodzisławia Śląskiego: 17 412,25 euro
Kwota dofinansowania z budżetu państwa (dodatkowe 5%): 1 024,25 euro
Opis projektu:
Głównym celem projektu będzie utrwalenie realnych więzi między administracją samorządową obu Partnerów, które uzyskane zostanie, między innymi, poprzez współdzielenie dobrych praktyk i nowych rozwiązań do wykonywania zadań publicznych oraz działania wspierające budowanie zdolności absorpcyjnej ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznych oddziaływań w odniesieniu do tematyki dotyczącej planów rewitalizacji i polityk miejskich.
Działania projektowe:
Ze względu na fakt, że jest to kolejna wspólna inicjatywa w ramach Funduszu Mikroprojektów podjęta przez Wodzisław Śląski i Ostrawę - Jih, wykorzystano doświadczenia z prac nad przygotowaniem poprzednich wspólnych wniosków o dofinansowanie. Działania kl. zostały skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić grupom docelowym korzystanie z projektowego wsparcia w najbardziej efektywny z możliwych sposobów. Zadania związane z przygotowaniem projektu oraz zarządzaniem projektem mają charakter stały i przysłużą się sprawnej realizacji pozostałych zaplanowanych działań. W ramach zarządzania projektem planuje się spotkania grupy roboczej, zarówno w Polsce, jak i w Czechach.
W ramach działania kl. nr 2 Wnioskodawcy zaplanowali Wizytę Studyjną szlakiem wzorcowej polskiej rewitalizacji. Celem działania kluczowego będzie zdobycie praktycznej wiedzy z dziedziny rewitalizacji oraz spojrzenie na przyszłą współpracę transgraniczną z szerszej perspektywy. Trzydniowy wyjazd pozwoli wyjść poza schematy lokalnych oddziaływań (działanie realizowane w Polsce).
Dodatkowo w ramach projektu planuje się zrealizować dwudniowe polsko-czeskie warsztaty administracji publicznej (działanie kl. nr 3). W trakcie trwania warsztatów Partnerzy przy udziale zaproszonych gości, w tym przedstawicieli polskiego i czeskiego Euroregionu i potencjalnych przyszłych Partnerów spróbują odpowiedzieć na pytanie, które z podpatrzonych w trakcie wizyty studyjnej rozwiązań będzie można zrealizować na transgr. obszarze w nowej Perspektywie Programowania 2021-2027 (działanie realizowane w Polsce).
Działaniem uzupełniającym, ale również bardzo istotnym, będą zajęcia edukacyjne dla dzieci. Działanie zakończy się jednodniowym wyjazdem do Ostrawy, w trakcie którego czeski Partner zapozna się ze zjawiskiem rewitalizacji w ujęciu społecznym, nie infrastrukturalnym (działanie realizowane w Polsce i w Czechach).
Grupa docelowa projektu:
Główną grupą docelową projektu będą przedstawiciele administracji publicznej Partnerów, ze szczególnym uwzględnieniem osób odpowiedzialnych za prawidłową realizację programów rewitalizacji gmin, osób odpowiedzialnych za ich implementację. Dodatkowo zaplanowano udział osób odpowiedzialnych za pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych po obu stronach granicy, gdyż skuteczną rewitalizację miast trudno sobie wyobrazić bez zaangażowania środków pochodzących z innych źródeł finansowania niż środki własne (tak z narodowych, jak i z UE). Dzięki wspólnej wizycie studyjnej oraz warsztatom możliwe będzie zapoznanie się z nowatorskimi metodami spojrzenia na rozwój miast i lokalnych społeczności. Wyjazd studyjny szlakiem wzorcowej polskiej rewitalizacji, który w znacznej mierze będzie zorganizowany poza obszarem wsparcia, pozwoli również spojrzeć na wprowadzane w obszarach rewitalizowanych usługi społeczne, bo rewitalizacja to przede wszystkim procesy społeczne i praca z ludźmi.
Osoby realizujące projekt po stronie polskiej:
Hanna Szafrańska, h.szafranska@wodzislaw-slaski.pl
Bartosz Kwaśny, b.kwasny@wodzislaw-slaski.pl