Podstawa prawna
Co powinienem wiedzieć?
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszczyna procedurę zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego wobec osób, które zamieszkują na terenie Wodzisławia Śląskiego oraz w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozpad życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny lub systematycznie zakłócają spokój i porządek publiczny.
Kto może załatwić sprawę?
Kwestionariusz zgłoszeniowy do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wodzisławiu Śląskim może złożyć między innymi: członek rodziny, krewny, sąsiad lub instytucja publiczna np. zakład pracy, Zespół Interdyscyplinarny, Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Straż Miejska, kuratorzy sądowi itp.
Ile trwa załatwienie sprawy w Urzędzie?
Średni czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi 3 miesiące. Termin ten może ulec zmianie.
Sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
Wymagane dokumenty:
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Usługa jest bezpłatna.
W jaki sposób można złożyć wniosek?
Kwestionariusz zgłoszeniowy do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wodzisławiu Śląskim można złożyć osobiście bądź wysłać pocztą na adres: Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Bogumińska 4A, 44-300 Wodzisław Śląski.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1:
Wypełnić i złożyć wniosek osobiście w pok. 301 budynek 4A w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego lub przesłać wypełniony wniosek pocztą na adres: Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Bogumińska 4A, 44-300 Wodzisław Śląski.
Krok 2:
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatruje wniosek. W ramach Komisji działa Zespół podejmujący czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w placówce leczenia uzależniania od alkoholu oraz opiniujący wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, który realizuje następujące zadania:
Warunkiem koniecznym skierowania wniosku do sądu jest spełnienie minimum 1 przesłanki wynikającej z ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi tj. nadużywanie alkoholu powoduje: rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, systematycznie zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Więcej informacji można uzyskać
w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
nr tel. 32 45 90 535 (budynek 4A, pokój nr 301).