Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
Co powinienem wiedzieć?
Program Karta Dużej Rodziny skierowany jest do rodzin wielodzietnych, wychowujących troje i więcej dzieci. Na podstawie wydawanej w ramach programu Karty Dużej Rodziny członkowie rodziny wielodzietnej posiadają prawo do korzystania ze zniżek na zakup określonych towarów i usług.
Pełny wykaz zniżek znajduje się na stronie:
https://empatia.mpips.gov.pl/kdr
Karta Dużej Rodziny wydawana jest w formie:
- tradycyjnej - jako dokument z tworzywa sztucznego oraz
- elektronicznej - realizowana przy użyciu aplikacji mObywatel.
Kto może załatwić sprawę?
- Karta oraz jej duplikat są przyznawane i wydawane na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
- Wniosek o przyznanie Karty lub wydanie jej duplikatu składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej lub drogą elektroniczną przy pomocy portalu empatia.mpips.gov.pl.
- Wniosek o przyznanie Karty lub wydanie jej duplikatu może złożyć w imieniu członków rodziny wielodzietnej członek rodziny wielodzietnej, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku o przyznanie Karty lub jej duplikatu oraz do odebrania Karty lub jej duplikatu w imieniu członków rodziny wielodzietnej wskazanych we wniosku.
Ile trwa załatwienie sprawy w Urzędzie?
Karta elektroniczna udostępniana jest w aplikacji mObywatel niezwłocznie po rozpatrzeniu wniosku przez organ. Czas oczekiwania na kartę tradycyjną zależny jest od czasu w jakim Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie dostarczy do Urzędu wyprodukowane Karty Dużej Rodziny - maksymalnie 60 dni (od dnia złożenia zamówienia przez organ).
Sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
Wymagane dokumenty:
- wniosek o przyznanie karty dużej rodziny lub wydanie duplikatu karty dużej rodziny KDR,
- informacja o osobach, które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach mobilnych ZKDR-04 do wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny,
- oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej ZKDR-01 do wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny,
- oświadczenie o pozostawieniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub dotychczasowym rodzinnym domu dziecka ZKDR-02 do wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny,
- oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej ZKDR-03 do wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny.
Składając wniosek o przyznanie Karty przedstawia się w szczególności:
- w przypadku rodzica - oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci,
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej - oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce,
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
- w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
- w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie Karty, poza dokumentami, o których mowa powyżej, przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
- w przypadku rodzica - dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
- w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość.
- oświadczenia, o których mowa w pkt a, b i g, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
W przypadku osób, o których mowa w art. 5 pkt 2 ustawy o Karcie Dużej Rodziny (tj. cudzoziemcy), składając wniosek poza dokumentami wskazanymi powyżej, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkiwania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Składając wniosek o wydanie duplikatu Karty - w przypadku gdy Karta zostanie zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona - do wniosku należy dołączyć oświadczenie o utracie Karty oraz potwierdzenie wniesienia opłaty o wydanie duplikatu.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
- Karta przyznawana jest bezpłatnie.
- Wydanie duplikatu podlega opłacie w wysokości 15 zł.
- Domówienie Karty w formie tradycyjnej, gdy wcześniej została udostępniona jedynie Karta elektroniczna podlega opłacie w wysokości 10 zł.
Ponadto:
- Opłaty należy dokonać na rachunek bankowy: Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, Bank PEKAO SA Oddział Rybnik 19 1240 4357 1111 0010 3970 9094.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku o wydanie duplikatu lub II formy karty.
- Jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności, w szczególności dotyczące sytuacji materialnej lub zdrowotnej rodziny wielodzietnej, prezydent może, na umotywowany wniosek, zwolnić członka rodziny wielodzietnej z ponoszenia opłaty, o której mowa powyżej.
W jaki sposób można złożyć wniosek?
- Wniosek o przyznanie Karty lub wydanie jej duplikatu składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej lub drogą elektroniczną przy pomocy portalu empatia.mpips.gov.pl.
- W przypadku zamieszkiwania na terenie miasta Wodzisław Śląski wypełniony wniosek należy złożyć w Biurze Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Wodzisław Śląski, w godzinach pracy Urzędu.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
- Krok 1: Pobranie i wypełnienie wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny oraz oświadczenie rodzica o władzy rodzicielskiej, oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce (w przypadku dziecka w wieku powyżej 18. roku życia).
- Krok 2: Wypełniony wniosek należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta lub Biurze Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Wodzisław Śląski, w godzinach pracy Urzędu.
- Krok 3: Po otrzymaniu powiadomienia SMS – zgłosić się po odbiór Karty Dużej Rodziny w Biurze Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. W przypadku przyznania nowej Karty - w związku ze zmianą danych zawartych w karcie lub zmianą miejsca zamieszkania - oraz w przypadku wydania jej duplikatu, dotychczas posiadana karta podlega zwrotowi i unieważnieniu przez pracownika urzędu.
W przypadku braku możliwości zwrotu Karty z uwagi na kradzież, zgubę lub utratę jej w inny sposób, należy złożyć oświadczenie o braku możliwości zwrotu Karty.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Więcej informacji można uzyskać w Biurze Aktywności Społecznej, nr tel. 32 45 90 530, (budynek 4, pokój nr 205).