Zmiana imienia lub nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego imię lub nazwisko może nastąpić na jego uzasadniony wniosek.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego.
Osoby zamieszkałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą złożyć za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o zmianę imienia lub nazwiska, wskazując kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu wniosek ma zostać przekazany.
Zmiana może dotyczyć również nazwiska rodowego osoby, która pozostaje lub pozostawała w związku małżeńskim.
Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
Zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.
Wniosek o zmianę nazwiska nie podlega uwzględnieniu, gdy wnioskodawca ubiega się o zmianę nazwiska na nazwisko historyczne, wsławione na polu kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że posiada członków rodziny o tym nazwisku lub jest powszechnie znany pod tym nazwiskiem.
Nazwisko może składać się najwyżej z dwóch części (członów).
Po zmianie można mieć co najwyżej dwa imiona.
Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci oraz na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.
Zmiana nazwiska lub nazwiska rodowego jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które pochodzą od tych samych rodziców, pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.
Zgodę na zmianę nazwiska dziecko wyraża osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo jego zastępcą lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Dzieci zamieszkałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
Rodzic wyraża zgodę na zmianę nazwiska dziecka osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo jego zastępcą lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
W celu dokonania zmiany imienia lub nazwiska należy złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
Podanie o zmianę nazwiska składa każdy z małżonków oddzielnie zaznaczając w nim o zmianę jakiego nazwiska się ubiega (rodowego czy nabytego).
Decyzja o zmianie imienia lub nazwiska podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska może złożyć:
obywatel polski, który:
cudzoziemiec, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy:
Od 1.03.2015r. załatwianie spraw związanych ze zmianą imienia lub nazwiska odbywać się będzie po uprzednim umówieniu się na termin pod nr telefonu: 32 459 06 31 lub 632 lub osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego (I piętro, pok.216).
W terminie do 1 miesiąca od złożenia kompletnego wniosku wydawana jest decyzja administracyjna o zmianie imienia lub nazwiska bądź decyzja o odmowie dokonania w/w zmiany. W sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy.
Kierownik urzędu stanu cywilnego zawiadamia o zmianie imienia lub nazwiska urzędy stanu cywilnego właściwe ze względu na miejsce sporządzenia aktu urodzenia i małżeństwa wnioskodawcy.
Wymagane dokumenty:
Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto właściwego urzędu, do którego składa się wniosek o zmianę imienia lub nazwiska.
Jeżeli wniosek zostanie złożony w naszym USC to opłatę dokonuje się w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego, ul. Bogumińska 4b (parter), w godzinach pracy Urzędu.
W przypadku załatwiania sprawy drogą pocztową przez nasz Urząd, to w/w opłatę należy uiścić na konto Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim:
nr konta dla przelewów z Polski:
56 1240 6960 2927 0211 1111 1111,
nr konta dla przelewów z zagranicy:
PL 67 1240 4357 1111 0010 3970 8909, SWIFT: PKOPPLPW.
Do wniosku należy załączyć oryginał potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej na w/w konto!!! (w przypadku transakcji dokonywanej drogą elektroniczną należy załączyć potwierdzenie transakcji wygenerowane elektronicznie w trakcie realizacji przelewu).
Odwołanie wnosi się do wojewody w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem kierownika urzędu stanu cywilnego, który wydał decyzję. Odwołanie należy złożyć na jeden z poniższych sposobów:
O zachowaniu terminu decyduje data złożenia odwołania w urzędzie lub data jego nadania w polskiej placówce pocztowej wyznaczonego operatora.
Wniesienie odwołania jest wolne od opłat.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, iż decyzja podlega wykonaniu i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji.
Od 1.03.2015r. załatwianie spraw związanych ze zmianą imienia lub nazwiska odbywać się będzie po uprzednim umówieniu się na termin pod nr telefonu: 32 459 06 31 lub 632 lub osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego (I piętro, pok.216).
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska można złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego (I piętro) lub Biurze Obsługi Klienta (parter) Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, ul.Bogumińska 4B lub drogą listowną na adres: Urząd Stanu Cywilnego, ul. Bogumińska 4b, 44-300 Wodzisław Śląski.
Krok 1:
Pobierz i wypełnij wniosek o zmianę imienia lub nazwiska (plik do pobrania na dole strony) lub wypełnił wniosek, który dostaniesz w naszym USC.
Krok 2:
Wypełniony wniosek należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego pok.216 (I piętro) lub Biurze Obsługi Klienta (parter) Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, ul.Bogumińska 4B w godzinach pracy Urzędu lub wysłać drogą listowną na adres: Urząd Stanu Cywilnego, ul. Bogumińska 4b, 44-300 Wodzisław Śląski.
Krok 3:
Masz 2 możliwości odbioru decyzji:
Jeśli decyzja, którą otrzymasz, będzie pozytywna, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zawiadomi o zmianie twojego imienia lub nazwiska urzędy stanu cywilnego, w których został sporządzony twój akt urodzenia i akt małżeństwa oraz zmieni dane w rejestrze PESEL.
Urząd Miasta Wodzisław Śląski:
Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego,
ul. Bogumińska 4B, I piętro
Tel. 32 45 90 631, 32 45 90 632
Biuro Obsługi Klienta tel. 32 4590460