Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenie działalności polegającej na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków
i transporcie nieczystości ciekłych wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego w drodze decyzji wójta/burmistrza/prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce świadczenia usług.
Rada gminy określa i podaje do publicznej wiadomości wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie ww. zezwolenia.
Firma ubiegająca się o zezwolenie musi posiadać pojazdy przystosowane do transportu nieczystości. Pojazdy te muszą spełniać określone standardy sanitarno-epidemiologiczne i ekologiczne, w tym być odpowiednio oznakowane. Firma musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy, w którym przedstawi szczegółowy plan i obszar działalności, zakres usług, wyposażenie i środki techniczne jakimi dysponuje przy świadczeniu usług w zakresie działalności objętej wnioskiem: Podmiot prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych jest obowiązany do sporządzania kwartalnych sprawozdań
Zezwolenie wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia lub jego pełnomocnik.
Zezwolenie wydaje się w formie decyzji administracyjnej w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
Wymagane dokumenty:
107,00 zł – opłata skarbowa za wydanie zezwolenia
17,00 zł – opłata skarbowa za udzielenie pełnomocnictwa (jeżeli dotyczy)
Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto właściwego urzędu, do którego składany jest wniosek.
Jeżeli zgłoszenia dokonuje się w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego opłata może zostać wniesiona w punkcie opłaty skarbowej Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, ul. Bogumińska 4b (parter), w godzinach pracy Urzędu.
W przypadku wniesienia opłaty za pomocą przelewu bankowego należy ją uiścić na konto Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Numery kont bankowych wodzisławskiego magistratu dostępne są na stronie internetowej Miasta Wodzisławia Śląskiego w zakładce Urząd -> Finanse -> Rachunki bankowe.
Od decyzji służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie składa się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Krok 1:
Pobierz i wypełnij wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych (plik do pobrania na dole strony).
Krok 2:
Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć -> Patrz punkt: „W jaki sposób można złożyć wniosek?”.
Krok 3:
Urząd sprawdzi, czy dostarczono wszystkie dokumenty i podano niezbędne dane we wniosku.
Jeżeli wniosek ma braki formalne (na przykład nie złożono wymaganych dokumentów) urząd wzywa do poprawienia błędów w terminie 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli błędy nie zostaną poprawione w wyznaczonym terminie, sprawa nie będzie dalej załatwiana.
Krok 4:
Masz możliwość odbioru decyzji osobiście lub za pośrednictwem poczty, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Urząd Miasta Wodzisław Śląski:
Wydział Ochrony Środowiska,
ul. Bogumińska 4B, II piętro, pokój 309
Tel. 32 45 90 450
Biuro Obsługi Klienta tel. 32 4590460