Zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy zgłosić instalację, która może mieć negatywny wpływ na środowisko, o ile jej emisja nie wymaga uzyskania pozwolenia. Przykładem takich instalacji są oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane do celów własnych w gospodarstwach domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód. W przypadku indywidualnych oczyszczalni ścieków zgłaszanych w ramach zwykłego korzystania z wód, organem właściwym jest Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Do prawidłowego wypełnienia dokumentów najlepiej sprawdzi się projekt na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków lub projekt budowy domu, jeżeli ujęte zostało w nim odprowadzanie nieczystości ciekłych do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków może dokonać właściciel nieruchomości, na której ma być zainstalowana oczyszczalnia osobiście lub przez pełnomocnika.
Do 30 dni od dnia złożenia zgłoszenia organ może w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw.
Wymagane dokumenty:
Ponadto do zgłoszenia warto dołączyć (opcjonalnie):
120,00 zł – opłata skarbowa za zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków
17,00 zł – opłata skarbowa za udzielenie pełnomocnictwa (opcjonalnie)
Jeżeli zgłoszenia dokonuje się w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego opłata może zostać wniesiona w punkcie opłaty skarbowej Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, ul. Bogumińska 4b (parter), w godzinach pracy Urzędu.
Jeśli jest składane pełnomocnictwo to należy je opłacić. Nie podlega opłacie pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Termin wniesienia opłaty: najpóźniej w dniu składania pełnomocnictwa.
Numery kont bankowych wodzisławskiego magistratu dostępne są na stronie internetowej Miasta Wodzisławia Śląskiego w zakładce Urząd -> Finanse -> Rachunki bankowe.
Od decyzji wyrażającej sprzeciw wnioskodawca może się odwołać. Odwołanie składa się do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego, w terminie do 14 dni – licząc od dnia otrzymania decyzji.
Zgłoszenie do eksploatacji instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia można złożyć:
Krok 1:
Pobierz i wypełnij druk zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków (link do pobrania na dole strony).
Krok 2:
Wypełnione zgłoszenie wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć -> Patrz punkt: „W jaki sposób można złożyć wniosek?”.
Krok 3:
Urząd sprawdzi, czy dostarczono wszystkie dokumenty i podano niezbędne dane we wniosku. Jeśli wniosek ma braki formalne (na przykład we wniosku jest pomyłka, nie podano wymaganych danych albo nie złożono wymaganych dokumentów) urząd wzywa do poprawienia błędów w terminie co najmniej 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli błędy nie zostaną poprawione w wyznaczonym terminie, sprawa nie będzie dalej załatwiana.
Do rozpoczęcia eksploatacji przydomowej oczyszczalni można przystąpić, jeżeli Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego w terminie 30 dni od doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
Urząd Miasta Wodzisław Śląski:
Wydział Ochrony Środowiska,
ul. Bogumińska 4B, II piętro, pokój 310 i 309
Tel. 32 45 90 563, 32 45 90 450
Biuro Obsługi Klienta tel. 32 4590460