Nazwa Programu: INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia
Partner Projektu: Statutární město Ostrava - městský obvod Ostrava-Jih
Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0000644
Tytuł: Przedszkola bez granic/Mateřské školy bez hranic
Całkowite wydatki kwalifikowane: 35 892,25 euro
Całkowite wydatki kwalifikowane po stronie Miasta Wodzisławia Śląskiego: 15 235,60 euro
Kwota dofinansowania po stronie Miasta Wodzisławia Śląskiego: 13 718,04 euro
Opis projektu:
Realizacja projektu stworzy sieć powiązań i zapoczątkuje współpracę nie tylko między miejskim obwodem Ostrava - Jih a miastem Wodzisławiem Śląskim, ale także pomiędzy czterema przedszkolami po każdej stronie granicy. Współcześnie mamy do czynienia z wyraźną zmianą trendów w nauczaniu przedszkolnym. Kładzie się nacisk na rozwój kompetencji oraz nowych umiejętności. Dzięki ulepszonym narzędziom diagnostycznym w większej mierze wychwytywane są błędy w nauczaniu czy też niepełnosprawności (zarówno mentalne, jak i fizyczne). Nauczyciele muszą wyrównywać szanse takich osób korepetycjami czy zajęciami dodatkowymi. Nowym zasadniczym aspektem jest komunikacja z rodzicem dziecka celem zaangażowania go w dodatkową pracę wykonywaną celem wyrównania szans dziecka. Problemem jest brak umiejętności, a także niedostatki komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi nauczycielami. System nauczania w Polsce jest w temacie inkluzji/integracji zdecydowanie na wyższym poziomie niż w Czechach. W Polsce zaniedbuje się jednak zajęcia praktyczno-techniczne w nauczaniu przedszkolnym. Dzięki działaniom projektowym, wymianie doświadczeń, zdobyciu nowych umiejętności oraz nowemu, odrębnemu podejściu do tematu zwiększeniu ulegnie jakość nauczania w przedmiotowych przedszkolach. Dodatkowo w trakcie spotkań, które odbędą się w ramach działań projektowych, poruszane będą tematy związane z odrębnym sposobem zarządzania przedszkolami czy różnicami w systemach finansowania (problematyka składek rodzicielskich, zaplecza technicznego czy zagospodarowania terenu wokół przedszkoli.)
Główny cel projektu:
Głównym celem projektu jest nawiązanie współpracy i jej późniejsze zintensyfikowanie poprzez podniesienie jakości nauczania w czterech przedszkolach w miejskim obwodzie Ostrava-Jih i czterech przedszkolach miasta Wodzisławia Śląskiego. Pedagodzy zwiększą swoje profesjonalne umiejętności i kompetencje poprzez wymianę doświadczeń, wspólny udział w zajęciach przedszkolnych czy naukę w ramach zaproponowanych szkoleń. Projekt przybliży również tak czeskim, jak i polskim dzieciom podstawową wiedzę oraz pojęcia o swoim sąsiedzie (przykładowo zapoznanie się z polską i czeską flagą, przesłuchanie hymnów czy wspólne gry i zabawy, dzięki którym przekazane zostaną pouczające informacje). Dzięki projektowi poszczególne placówki oświatowe wzbogacą się o dobre doświadczenia zebrane po obu stronach granicy i wytworzą się podstawy dla głębszej przygranicznej współpracy. Ważnym aspektem i jednym z celów projektu będzie także wymiana doświadczeń zawodowych osób odpowiedzialnych za organizację systemów edukacyjnych w lokalnych społecznościach miejskiego obwodu Ostrava-Jih a miasta Wodzisławia Śląskiego.
Działania projektowe:
Wnioskodawcy od 24.03.2016 r. zaczęli pracę nad wspólnym przygotowaniem założeń koncepcyjnych pod wniosek o dofinansowanie. Dzięki pracy grup roboczych i w trakcie spotkań pomiędzy Partnerami stworzono zarysy przyszłej współpracy transgranicznej. Ze względu na fakt, że jest to pierwsza próba sformalizowania kontaktów pomiędzy tymi dwoma konkretnymi podmiotami (miejski obwód Ostrava-Jih, Miasto Wodzisław Śląski) założono, że najlepszym rozwiązaniem będzie zrealizowanie mikroprojektu, który pozwoli Partnerom lepiej poznać swoje mocne i słabe strony w zarządzaniu i realizacji projektami o charakterze transgranicznym. Dzięki działaniom projektowym zaplanowanym we wniosku o dofinansowane możliwe będzie stworzenie pierwszych formalnych powiązań pomiędzy pracownikami urzędów po obu stronach granicy, a także pokonanie barier mentalnych czy językowych pomiędzy lokalnymi społecznościami. Zadanie związane z zarządzaniem projektem (działanie kluczowe nr 1) ma charakter stały (9 miesięcy) i będzie służyło sprawnej realizacji pozostałych zaplanowanych działań. Wnioskodawcy zaplanowali 2 wspólne wydarzenia związane z wymianą doświadczeń i umiejętności pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie systemami edukacji (urzędnicy, dyrektorzy przedszkoli) i ich wdrażanie (pedagodzy) - działania kluczowe nr 2 i nr 3. Pomimo wspólnego charakteru działań za każde z wydarzeń będzie bezpośrednio odpowiedzialne miasto gospodarza wydarzenia. Dodatkowo w ramach projektu planuje się zrealizować dwa zorganizowane wyjazdy dzieci do kraju Partnera projektu, gdzie będą miały możliwość poznania swoich rówieśników, zarówno w codziennym środowisku (przedszkola po obu stronach granicy), jak i w miejscach zabawy i nauki (koedukacyjne wyjazdy do Żor czy Dolni oblasti Vitkovic) - działania kluczowe nr 4 i nr 5. Podobnie jak to miało miejsce wcześniej, mimo wspólnego zaangażowania wyjazdu bezpośrednio za konkretne wydarzenie będzie odpowiadał gospodarz.
Główna grupa docelowa:
Główną grupę docelową stanowią pedagodzy przedszkoli po obu stronach granicy oraz dzieci przewidziane do projektu. Po polskiej stronie będą to Publiczne Przedszkole nr 2 (Chopina 13), Publiczne Przedszkole nr 16 (Przemysława 10), Publiczne Przedszkole 19 (XXX-lecia 30), Zespół Szkół nr 1 - Publiczne Przedszkole nr 9 (Armii Ludowej 11) - wszystkie z miasta Wodzisławia Śląskiego. Z czeskiej strony do projektu przystąpią Mateřská škola Ostrava-Výškovice (Staňkova 33), Mateřská škola Ostrava-Dubina (A. Gavlase 12A), Mateřská škola Ostrava-Dubina (F. Formana 13), Mateřská škola Ostrava-Zábřeh ( Za Školou 1). Drugą grupę docelową są osoby odpowiedzialne za organizację systemów edukacyjnych w lokalnych społecznościach, tak z polskiej, jak i czeskiej strony. Beneficjentami projektu są rodzice dzieci, które wzięły udział we wspólnych spotkaniach oraz koledzy pedagogów biorących udział w projekcie - nastąpi efekt synergii, a umiejętności i doświadczenia zdobyte przez uczestników projektu zostaną wykorzystane przez ich kolegów z innych przedszkoli z okolic.
Osoby realizujące projekt po stronie polskiej:
Bartosz Kwaśny, menadżer ds. projektu – 32 45 90 510, b.kwasny@wodzislaw-slaski.pl
Judyta Kuś-Folwarczny, menadżer ds. finansów – 32 45 90 510, j.kus-folwarczny@wodzislaw-slaski.pl
Beata Gala, menadżer ds. edukacji
Osoby realizujące projekt po stronie czeskiej:
Roman Jirsa, menadżer ds. projektu
Markéta Neboráková, menadżer ds. finansowych
Alena Píchová, menadżer ds. edukacji (gwarant)