Ekologia

Trwa akcja "Daj drugie życie choince po świętach"

Wodzisławski magistrat wraz z Służbami Komunalnymi Miasta w Wodzisławiu Śląskim rozpoczyna akcję „Daj drugie życie choince po świętach”. Jest to ważna inicjatywa dla środowiska naturalnego, która pozwoli także mieszkańcom pozbyć się świątecznych drzewek ze swoich domów i mieszkań. Choinkę w doniczce można od poniedziałku, 9 stycznia br. pozostawić w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Marklowickiej oraz w dziesięciu punktach zbiórki zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach miasta.

Świeć przykładem: używaj trybu „eko”

Ważną kwestią jest dbanie o środowisko naturalne. Rozwój nowych technologii może przysłużyć się ochronie środowiska, a jednocześnie pomóc nam w oszczędzaniu. Większość nowych sprzętów AGD wyposażonych jest w programy „eko”. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko prąd, ale i wodę. Jeśli więc chcemy obniżyć ceny rachunków za energię elektryczną warto używać wspomnianego trybu. Zapoznaj się z dziesiątą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

Działania podejmowane w zakresie likwidacji niskiej emisji

Jakie działania podejmowane są w mieście w zakresie likwidacji niskiej emisji? Efekty podejmowanych kroków są już widoczne, jednak to nie koniec działań, które należy wprowadzać w życie w celu poprawy jakości powietrza. Wspomniane czynności są procesem, który wymaga nie tylko czasu, ale również konsekwencji.

Kolejne badania próbek wody - sprawdź, co pijesz

Woda, którą wodzisławianie piją i używają do codziennych celów, regularnie poddawana jest badaniom, aby ustalić, czy jej jakość jest odpowiednia do spożycia. Sprawdźcie, z których punktów ostatnio zostały pobrane próbki.

Świeć przykładem: nie grzej przy otwartym oknie

Wietrzenie naszych domów i mieszkań, nawet, a może przede wszystkim zimą, jest jak najbardziej wskazane. Świeże powietrze wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i lepszy sen. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń zapewnia właściwy poziom wilgoci, która jak już wspominaliśmy, pojawia się m.in. podczas gotowania, jeśli nie używamy pokrywek do garnków. Zapoznaj się z dziewiątą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

Dziś ruszyła akcja "Daj drugie życie choince po świętach"

Wodzisławski magistrat wraz z Służbami Komunalnymi Miasta w Wodzisławiu Śląskim rozpoczyna akcję „Daj drugie życie choince po świętach”. Jest to ważna inicjatywa dla środowiska naturalnego, która pozwoli także mieszkańcom pozbyć się świątecznych drzewek ze swoich domów i mieszkań. Choinkę w doniczce można od dziś, tj. 9 stycznia br. pozostawić w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Marklowickiej oraz w dziesięciu punktach zbiórki zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach miasta.

Czym nie powinniśmy palić w piecu?

Sezon grzewczy to dla polskich miast, a w szczególności tych zlokalizowanych na południu początek problemów ze smogiem. Ogrzewanie domów słabej jakości węglem, palenie śmieci, stare piece oraz dymiące kominy przemysłowe przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Mimo nowych regulacji oraz ustawy antysmogowej, która określa m.in. katalog niedozwolonych paliw zdarzają się osoby, które nadal spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach. Sprawdź czym można, a czym nie powinniśmy palić piecu.

Sprawdź ile kotłów wymieniono w mieście w 2022 roku

Wodzisław Śląski walczy o poprawę jakości powietrza. W mieście realizowane są dwa programy dotacyjne dla mieszkańców, które mają przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i tym samym obniżyć poziomy stężeń zanieczyszczeń. Wodzisławianie aktywnie włączyli się w walkę o czyste powietrze, biorąc udział we wspomnianych programach. Poniżej dowiesz się, o jakich programach mowa oraz ile inwestycji zrealizowano w 2022 roku.