Wodzisławskie skrzaty

Na wodzisławskie Stare Miasto wprowadzili się nowi mieszkańcy. Chodzi o niepowtarzalne i unikatowe na skalę europejską arcydzieła sztuki ulicznej w wersji mikro, autorskie instalacje, którymi może pochwalić się jedynie Wodzisław Śląski. Miasto zaprasza wszystkich do oglądania wyjątkowego świata Wodzisławskich Skrzatów.

Gdzie znajdziecie Wodzisławskie Skrzaty?

Wodzisław Śląski zyskał nowych sąsiadów w wersji mikro. Ich przybycie poprzedziła budowa nowej kopalni przy ulicy Księżnej Konstancji 5, pizzerii u zbiegu ulic Głowackiego i Kubsza oraz drewnianych domków także przy ulicy Kubsza (pod numerem 15) i przy Rynku 13.

 

- Postanowiliśmy wykorzystać historyczną architekturę naszego pięknego miasta, by zaprezentować wszystkim nowy, oryginalny, miejski projekt. Zabytkowe schody, piwniczne okna, kamienne podstawy latarni, szczeliny… Zabudowa ścisłego centrum Wodzisławia Śląskiego zaczęła być domem nowych wodzisławskich bohaterów, których ukazujemy w ich codziennych czynnościach, krzątających się po domu, pracujących na kopalni, odwiedzających pizzerię. Ukazujemy razem z mistrzami stolarstwa, prawdziwymi pasjonatami z Małego Drewnianego Domku - mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca. - Takiego projektu w Wodzisławiu Śląskim jeszcze nie było. Już teraz planujemy jego kontynuację w kolejnych latach - dodaje.

Jak powstają takie cuda z drewna?

- Nasze prace przygotowujemy miesiącami. Zwracamy uwagę na najdrobniejsze detale, takie jak kształty centymetrowej książki w drewnianej sypialni, szybu w zapowiadanej mikrokopalni czy pizzy w nowo otwartej w mieście pizzerii. Dla takiego efektu zdecydowanie warto się tak napracować - mówi Rafał Wolny, który stoi za Małym Drewnianym Domkiem. - Stolarstwo to nasza pasja. To praca, dzięki której wykonując wszystko, co uwielbiamy, możemy spełniać marzenia - podsumowuje.

 

Jak zrodził się pomysł?

Mały Drewniany Domek zgłosił się do wodzisławskiego magistratu, z propozycją zaprezentowania swoich stolarskich dzieł, podczas organizowanego we wrześniu 2021 r. na Rynku DzieJesień Festiwalu. Produkty firmy cieszyły się wśród mieszkańców ogromnym zainteresowaniem. Wodzisławianie niezwykle pozytywnie przyjęli ich prace i tłumnie gromadzili się wokół stoiska, podziwiając małe dzieła sztuki. Tak zrodził się pomysł na projekt, który realizowany jest na Starym Mieście.