Nazwa Programu: INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia
Partner Projektu: Statutární město Karviná
Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0003096
Tytuł: Mądry wybór przyszłej szkoły II / Chytrá volba budoucí školy II
Całkowite wydatki kwalifikowane po stronie Miasta Wodzisławia Śląskiego: 9 325 euro
Kwota dofinansowania ze środków UE po stronie Miasta Wodzisławia Śląskiego: 7 926,25 euro
Kwota dofinansowania z budżetu państwa (dodatkowe 5%): 466,25 euro
W ramach Projektu powstał raport z analizą i wnioskami, w którym opisane są, między innymi mocne i słabe strony doradztwa zawodowego oraz sposoby realizacji zadań przez poszczególne grupy nauczycieli, ze wskazaniem rozwiązań w zakresie metodyki pracy w zależności od czynników wpływających na wybór szkoły, z uwzględnieniem czynników transgranicznych. Na każdym z etapów prac nad powstawaniem raportu angażował się czeski Partner, co pozwoliło zapewnić transgraniczny charakter podejmowanych działań.
Dodatkowo, dzięki realizacji komplementarnego projektu Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu - "Mądry wybór przyszłej szkoły I", w ramach którego przeprowadzone zostały warsztaty tematyczne, poszerzona została grupa odbiorców, co sprzyjało zwiększeniu efektu synergii.
Cel został osiągnięty poprzez wymianę doświadczeń dwóch różnych systemów edukacji Partnerów i stworzył podstawy do rozwijania edukacji w ujęciu transgranicznym.
W ramach działań projektowych zaplanowano:
Pierwsze warsztaty w ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły I”
25 kwietnia 2022 r. odbyły się pierwsze warsztaty wymiany doświadczeń w ramach projektu “Mądry wybór przyszłej szkoły I” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP. Projekt realizowany jest w partnerstwie z czeskim miastem Karvina. W warsztatach udział wzięli m.in. eksperci z branży edukacji, mający wiedzę o kształceniu ucznia w szkole podstawowej, o związkach ucznia z organizacjami pozaszkolnymi, zakładami pracy czy środowisku ucznia (włącznie z rodzicami) oraz przedstawiciele oświaty ze strony polskiej i czeskiej. W trakcie warsztatu zostały przedstawione i porównane systemy szkolnictwa w Polsce i Czechach z szczególnym naciskiem na możliwości rozwoju edukacyjno-zawodowego ucznia szkoły podstawowej. Warsztaty wymiany doświadczeń były również okazją do omówienia jakie czynniki kształtują świadomość ucznia o przyszłej ścieżce kariery, rozwijają jego kompetencje (zarówno w murach szkolnych jak i poza nimi) oraz wiedzę o własnych predyspozycjach, zdolnościach oraz umiejętnościach.
Drugie warsztaty w ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły I”
28 kwietnia 2022 r. odbyły się kolejne warsztaty wymiany doświadczeń, w ramach projektu “Mądry wybór przyszłej szkoły I” realizowanego w partnerstwie z czeskim miastem Karvina. Warsztaty stanowiły spotkanie ekspertów z branży edukacji, mających wiedzę o: kształceniu ucznia w szkole ponadpodstawowej, związkach ucznia z doradcami zawodowymi, zakładami pracy, kształceniu z szkołach podstawowych oraz środowisku ucznia (włącznie z rodzicami). W gronie ekspertów nie zabrakło również nauczycieli zawodu oraz doradców zawodowych pracujących z uczniami. Podczas warsztatów zebrane zostały stosowane metody, działania, doświadczenia, spostrzeżenia oraz materiały i opracowania, które były poddane pod dyskusję. W szczególności prowadzący starali się przedstawione przykłady skonfrontować z partnerem czeskim, aby móc zdefiniować różnice po drugiej stronie granicy.
Trzecie warsztaty w ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły I”
16 maja 2022 r. po raz kolejny odbyło się spotkanie z doradcami zawodowymi ze szkół podstawowych, kierownikami praktycznej nauki zawodu oraz przedstawicielami oświaty po stronie polskiej i czeskiej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również przedstawicieli pracodawców oraz rodziców. Warsztaty odbyły się w ramach projektu “Mądry wybór przyszłej szkoły I” i były kontynuacją spotkania z 25 kwietnia, podczas którego omawiane były czynniki kształtują świadomość ucznia o przyszłej ścieżce kariery.
Ostatnie warsztaty w ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły I”
19 maja 2022 r. odbyły się ostatnie warsztaty wymiany doświadczeń w ramach projektu “Mądry wybór przyszłej szkoły I”. Podczas warsztatów opracowano zarys ankiety, która przeprowadzona zostanie wśród uczniów i nauczycieli doradztwa zawodowego ostatnich klas szkół podstawowych Wodzisławia oraz Karwiny. Na podstawie otrzymanych wyników badań powstanie raport skierowany do grona pedagogicznego odpowiedzialnego za realizację doradztwa zawodowego w szkołach. Zakres raportu ma wskazać jak poszczególne grupy nauczycieli mają realizować swoje zadania oraz podać konkretne rozwiązania w zakresie metodyki pracy w zależności od czynników wpływających na wybór szkoły, z uwzględnieniem czynników transgranicznych.
Badanie statystyczne
Badaniem statystycznym została objęta grupa uczniów klas VIII szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Wodzisław Śląski oraz grupa uczniów klas IX miasta Karwina, które jest partnerem w projekcie.
Przedmiotem badania było poznanie czynników, którymi uczniowie kierują się przy wyborze szkoły i przyszłego zawodu, a także w jaki sposób funkcjonuje doradztwo zawodowe w szkole podstawowej. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 roku w formie anonimowej ankiety online. Ankieta składała się z siedemnastu pytań, w tym siedmiu pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, ośmiu pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru oraz z dwóch pytań otwartych. W kilku pytaniach ankietowani mieli również możliwość udzielenia innej odpowiedzi niż wymienione. W pytaniach wielokrotnego wyboru punktem odniesienia jest zawsze badana grupa.
W badaniu wzięło udział 772 uczniów (w tym 423 z Polski i 349 z Czech). Wyniki przeprowadzonej ankiety obejmują strony 12-25 raportu opracowanego w ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły II”.
Konferencja podsumowująca projekt
23 listopada 2022 roku w Pałacu Dietrichsteinów odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Mądry wybór przyszłej szkoły”. Na konferencji zaprezentowano raport z analizą i wnioskami, w którym opisane zostały m.in. mocne i słabe strony doradztwa zawodowego, wskazówki dla poszczególnych grup nauczycieli, a także konkretne rozwiązania w zakresie metodyki pracy w zależności od czynników wpływających na wybór szkoły, z uwzględnieniem czynników transgranicznych.
W spotkaniu udział wzięli beneficjenci, partnerzy, przedsiębiorcy oraz osoby współpracujące w ramach projektu. Konferencję otworzyła Anna Orszulik-Oślizlok, dyrektor biura Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim. Następnie głos zabrali: Jerzy Waltar - Starszy Cechu, Grzegorz Hajduczek - naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego oraz Andrzej Bizoń - zastępca prezydenta miasta Karwiny. Wspomniane osoby podsumowały projekt z punktu widzenia personelu, jak i samych uczestników.
Raport oraz wyniki badań uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim i Karwinie zaprezentowała koordynatorka projektu Sylwia Bloch, która jest dyrektorem Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku. Podczas konferencji wystąpiła także ekspertka Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji - Magdalena Kamieniecka, która przedstawiła prezentację poświęconą narzędziom wspomagającym ucznia w wyborze przyszłego kierunku kształcenia oraz zastosowania aplikacji Kompas szkolnictwa branżowego w pracy doradcy zawodowego. Zebrane osoby po oficjalnej części wymieniły również uwagi i doświadczenia.
Raport w ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły II”
W ramach projektu „Mądry wybór przyszłej szkoły II” powstał raport z analizą i wnioskami, w którym opisano m.in. mocne i słabe strony doradztwa zawodowego, wskazówki dla poszczególnych grup nauczycieli, a także konkretne rozwiązania w zakresie metodyki pracy w zależności od czynników wpływających na wybór szkoły, z uwzględnieniem czynników transgranicznych. Dokument został zaprezentowany na konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w środę, 23 listopada 2022 roku w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim.
Raport opracowany w ramach ww. projektu zawiera wnioski z analizy opinii i sugestii uczniów ostatnich klas szkół podstawowych miast Wodzisławia Śląskiego i Karwiny na temat podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych. Obejmuje również rekomendacje i materiały, które będą służyły stworzeniu modelu doradztwa zawodowego, opartego na współpracy i wspólnych działaniach specjalistów w określonych obszarach, mających na celu bardziej świadomy i oparty na rzeczywistych kryteriach wybór szkoły przez uczniów.