Wodzisławska Komunikacja Powiatowa: zmiany na linii 50
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, z powodu prowadzonych prac drogowych na ulicy 1 Maja w Mszanie oraz budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Olszyny i Rozwojowej w Wodzisławiu Śląskim, od 28 stycznia do odwołania autobus linii 50 będzie kursował wyłącznie na skróconej trasie Mszana Skrzyszowska Tartak-Wodzisław Śląski Rozwojowa. Oznacza to, że przystanki znajdujące się poza tym odcinkiem nie będą w tym okresie obsługiwane. Godziny odjazdów autobusu pozostają bez zmian.
Rozkłady jazdy wodzisławskiej komunikacji powiatowej
Masz pytania? W przypadku pytań lub sugestii dotyczących Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: autobusy@powiatwodzislawski.pl.
Infolinia Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej
W trosce o poprawę dostępności informacji dla pasażerów, Wodzisławska Komunikacja Powiatowa uruchamia specjalną infolinię, za pośrednictwem której będzie można uzyskać aktualne informacje dotyczące rozkładów jazdy oraz cen biletów. Infolinia ma na celu usprawnienie komunikacji z pasażerami oraz zapewnienie szybkiego dostępu do najważniejszych danych związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego na terenie powiatu wodzisławskiego.
Numer infolinii to 692 411 000. Infolinia została uruchomiona 29 grudnia i czynna jest w godz. od 4:00 do 20:00.
Komunikacja autobusowa - ważne decyzje
Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej to jedno z podstawowych zadań własnych gminy. Oznacza to, że samorząd ma obowiązek podejmowania działań, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Wśród tych zadań szczególnie wymienia się organizację lokalnego transportu zbiorowego, co obejmuje m.in. planowanie tras, ustalanie rozkładów jazdy, utrzymanie przystanków czy zapewnienie dostępności komunikacji dla różnych grup społecznych – w tym seniorów, uczniów i osób z niepełnosprawnościami. To właśnie na gminie spoczywa odpowiedzialność za to, by mieszkańcy mieli wygodny i bezpieczny dostęp do środków transportu publicznego.
Obecnie usługi przewozowe w ramach gminnej komunikacji zbiorowej, organizowanej przez miasto Wodzisław Śląski, realizuje wykonawca wyłoniony w przetargu przeprowadzonym w 2023 r. Obowiązująca umowa wygasa z końcem 2025 r., dlatego miasto stanęło przed koniecznością podjęcia decyzji, jak od 2026 r. będzie funkcjonować transport publiczny na jego terenie.
Kwestiami związanymi z transportem zbiorowym, w ramach Urzędu Miasta zajmuje się jego komórka merytoryczna, jaką jest Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej. Myśląc o organizacji transportu, dokonano analizy kilku wariantów. Pierwszy zakładał, że organizatorem komunikacji miejskiej jest miasto. Druga opcja wskazywała na powiat wodzisławski jako organizatora komunikacji, któremu miasto udziela pomocy finansowej. Natomiast w kontekście trzeciego rozwiązania miasto miałoby zostać członkiem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego i to właśnie MZK miałoby organizować w mieście komunikację.
Różne możliwe kierunki, którymi mogłoby pójść miasto w kwestii organizacji komunikacji zbiorowej, były szeroko omawiane podczas czerwcowych posiedzeń komisji Rady Miejskiej. Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca zdecydował o skierowaniu pod obrady komisji oraz sesji dwóch projektów uchwał dotyczących przyszłości transportu publicznego. Projekty zostały przekazane przewodniczącemu Rady, odpowiedzialnemu za przygotowanie porządku obrad.
Pierwszy z projektów dotyczył wyrażenia woli przystąpienia miasta do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Drugi – przyjęcia stanowiska w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi wodzisławskiemu na organizację publicznego transportu zbiorowego, mającego na celu zabezpieczenie potrzeb przewozowych mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Zanim doszło do głosowania, radni zadawali pytania zaproszonym gościom – przedstawicielom zarówno powiatu wodzisławskiego, jak i MZK – dotyczące szczegółów poszczególnych propozycji. W wyniku głosowania pierwszy projekt uchwały został odrzucony – przeciw opowiedziało się 14 radnych. Drugi projekt natomiast został przyjęty: „za” głosowało 14 radnych, 2 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Tym samym Rada Miejska większością głosów opowiedziała się za tym, by od 2026 r. organizacją komunikacji, mającej na celu zabezpieczenie potrzeb przewozowych wodzisławianek i wodzisławian zajął się powiat wodzisławski.

