Wodzisławianie na scenach Nowego Jorku
W dniach 2-9 czerwca br. Młodzieżowy Chór Canticum Novum przebywał w Nowym Jorku na zaproszenie Chóru Dziecięcego "Polonia". Zespół wziął udział w jednym z największych na świecie wydarzeń chóralnych - American Voices w Prudential Center w Newark, hali drużyny NHL New Jersey Devils. Wystąpił tam wraz z 7 tysiącami chórzystów z całego świata, a także artystami związanymi z Broadwayem oraz laureatem nagrody Grammy. Dyrygentem wydarzenia był Francisco J. Núñez - pierwszy w historii laureat MacArthur Fellowship (2011), tzw. "grantu geniuszy".
Młodzież uczestniczyła również w zakończeniu roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotniej działającej przy Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie zaprezentowała koncert dla Polonii amerykańskiej. Zespół został tam bardzo serdecznie przyjęty, a także miał okazję zwiedzić szkołę.
Oprócz intensywnego zwiedzania Nowego Jorku, chór uczestniczył w widowisku "Orfeusz i Eurydyka" z okazji Dnia Musicalu i Opery w Nowym Jorku, a także w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej "Totus Tuus Maryjo". W ramach festiwalu Młodzieżowy Chór Miejski zdobył Grand Prix, natomiast chórzysta Igor Musioł otrzymał nagrodę publiczności, a Michalina Przybylska - wyróżnienie za najlepszą interpretację piosenki.
Zespół koncertował również w Katedrze św. Patryka na Manhattanie - jednej z najważniejszych świątyń w mieście, do występu w której wymagane jest specjalne zaproszenie. Wystąpił także w jedynym polskim kościele na Manhattanie oraz uświetnił swoim śpiewem uroczystą mszę świętą w parafii Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie podczas obchodów Bożego Ciała.
Chór został również przyjęty przez Konsula Przemysława Postolskiego, gdzie wykonał Hymn Polski oraz zapoznał się z ciekawostkami dotyczącymi pracy w Konsulacie.
W czasie wolnym młodzież z Wodzisławia Śląskiego zwiedziła m.in. Statuę Wolności, Top of the Rock, Times Square, Broadway, Most Brooklyński, Wall Street oraz Central Park.


