Twórcy na pierwszym planie. Święto Twórców Kultury za nami
14 grudnia Wodzisławskie Centrum Kultury stało się sercem lokalnej sceny artystycznej. Podczas Święta Twórców Kultury spotkali się ludzie, którzy od lat tworzą, inspirują i promują kulturę Wodzisławia Śląskiego. Uroczystość była okazją do wręczenia stypendiów i nagród kulturalnych oraz uhonorowania twórców i zespołów wyróżniających się w ciągu ostatnich dwóch lat w dziesięciu kategoriach. Nie zabrakło także wyjątkowych podziękowań i muzycznej niespodzianki, które sprawiły, że był to wieczór, w którym kultura bezsprzecznie grała pierwsze skrzypce.
W Święcie Twórców Kultury uczestniczyło blisko 300 miłośników sztuki i kultury. Uroczystość obfitowała w chwile wzruszeń i radości, pełne ciepłych podziękowań oraz wyjątkową muzyczną niespodziankę. Galę poprowadzili gospodarze wieczoru prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca oraz sekretarz miasta Anna Szweda-Piguła, nadając wydarzeniu podniosły i jednocześnie serdeczny charakter.

Wydarzeniu towarzyszyły tancerki i tancerze legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” im. Wandy Bukowskiej, którzy pojawiali się na scenie u boku nagrodzonych i wyróżnionych twórców. Już na początku gali zaprezentowano wyjątkowy film, w którym archiwalne kadry zespołu z lat 90. przeplatały się ze współczesnymi ujęciami. Materiał ten w symboliczny sposób pokazał ciągłość i siłę tradycji. Zespół, działający w Wodzisławiu Śląskim nieprzerwanie od 1982 roku, wciąż zachwyca publiczność swoimi występami, pielęgnując dziedzictwo kulturowe regionu.
Następnie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Wyróżnienia te otrzymali: Jacek Skupień, Emilia Wolny, Joanna Lubańska, Grzegorz Gawenda i Michał Smuda oraz wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego w dziedzinie kultury i sztuki. Uhonorowani zostali: Zuzanna Wójtowicz, Sebastian Lasocki oraz Łucjan Bańczyk.
Po tej części spotkania przyszedł czas na prezentację, wyróżnienie i nagrodzenie najważniejszych osiągnięć kulturalnych w Wodzisławiu Śląskim. Uroczystość podsumowała działalność twórców w sezonie 2024/2025. Na podstawie rozmów z artystami, mieszkańcami oraz dyrektorami jednostek kultury, a także w oparciu o wydarzenia minionych dwóch lat, przyznano nagrody w dziesięciu kategoriach, honorując osoby i zespoły, które szczególnie wyróżniły się w lokalnym życiu kulturalnym.
1. Zespół Tworzący Kulturę
- wyróżnienia: Klub Tańca Towarzyskiego SPIN (za reprezentowanie Wodzisławia Śląskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas Mistrzostw Polski formacji tanecznych PTT 2024, WADF European Championships na Węgrzech), Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia" im. Wandy Bukowskiej (za reprezentowanie Wodzisławia Śląskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Śląskich „Trojak 2025”, Mediterranean International Folklore Festival 2024), Zespół Taneczny Miraż (za reprezentowanie Wodzisławia Śląskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas Mistrzostw Świata IDO Show Dance we Włoszech i Riesie, Ballet Masters Ostrava), Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa (za działalność artystyczną, łączącą wysoki poziom wykonawczy z popularyzacją kultury muzycznej w regionie), Kokoszyczanki (za reprezentowanie Wodzisławia Śląskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza w Koszęcinie, The International Choral Festival Music without Borders w Gruzji),
- Grand Prix: DanceCap za znakomite wyniki artystyczne i reprezentowanie Wodzisławia Śląskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas Mistrzostw Świata IDO Show Dance we Włoszech, IDO World Championships modern&jazz w Kielcach.

2. Obiecujący talent
- wyróżnienia: Kamil Stefaniak z Teatru Szydełko (za aktorską pasję nagradzaną na scenach krajowych oraz promowanie Wodzisławia Śląskiego), Emilia Sopyła z DanceCap (za wybitne osiągnięcia taneczne oraz promowanie Wodzisławia Śląskiego na arenie krajowej i międzynarodowej),
- Grand Prix: Szejdi x NightyKid za wyjątkowy potencjał twórczy oraz obiecujący kierunek dalszego rozwoju artystycznego.

3. Najlepsze wydarzenie
- wyróżnienia: Powiatowy Festiwal Kultury (za pielęgnowanie tożsamości regionalnej oraz integrowanie środowiska artystycznego powiatu wodzisławskiego), Wodzisławski Festiwal Kuglarzy (za popularyzowanie sztuki kuglarstwa wśród mieszkańców regionu), Przegląd Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami "Para buch, teatr w ruch" (za kształtowanie przestrzeni teatralnej wolnej od barier oraz otwartej na wszystkich twórców), Spotkanie autorskie z Krzysztofem Wielickim (za inspirujące wydarzenie promujące literaturę podróżniczą i pasję odkrywania świata), Noc duchów… z Wandą Treumann (za kreatywne i angażujące podejście do historii lokalnej, które łączy edukację, rozrywkę i wyjątkowe doświadczenia kulturalne),
- Grand Prix: Najcieplejsze Miejsce na Ziemi za promowanie kultury i muzyki w duchu wspólnoty i otwartości na różnorodność.

4. Przyjaciele kultury
- W tej kategorii wyróżniono osoby i instytucje, które wspierają inicjatywy kulturalne z serca i z wielkiej woli działania oraz za bezcenny wkład w ich realizację:
- Miasto Karvina, Słodka Manufaktura Leona, Koło malarskie WUTW, BMT Events, Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Wodzisławiu Śląskim, Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Straż Miejska Wodzisławia Śląskiego, Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”, Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim.

5. Diament eksportowy
- wyróżnienia: za promowanie ziemi wodzisławskiej na arenie krajowej i międzynarodowej: Adrian Sokołowski, Roots Soldiers, Marta Wójcik – Tucha Tuszkiewicz Visual Arts, Zuzanna Wójtowicz
- Grand Prix: Roksana Ostojska za wszechstronne zaangażowanie w życie muzyczne miasta i aktywną działalność na scenie lokalnej i ogólnopolskiej, Agnieszka Trzeciok za twórcze dokumentowanie ważnych chwil Wodzisławia Śląskiego, które stają się częścią szerszych projektów artystycznych w kraju.

6. Mecenas Kultury
Grand Prix w tej kategorii otrzymała osoba, której wsparcie nie jest jednorazowym gestem, ale konsekwentną postawą. Za wybitny wkład w rozwój kultury muzycznej, działalność naukową i dyrygencką, wspieranie inicjatyw artystycznych oraz aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym Wodzisławia Śląskiego nagrodzono profesor Izabellę Zielecką-Panek.

7. Dzieło kultury
- wyróżnienia: spektakl Classic Ballanga Teatr, „Urządzimy Panu uroczysty pogrzeb”, który w komediowej formie składnia do refleksji nad ulotnością życia, płyta The Thinners „Jak wyglądał będzie świat?”, która w muzycznej formie komentuje zmieniającą się rzeczywistość i zaprasza słuchaczy do refleksji, spektakl Teatru Szydełko „Monkey, Jajko i Tyłek w klubie nigdyNIEdorosłych”, w którym dziecięca wyobraźnia spotyka się z dojrzałą formą teatralną, książka „OFF” Sylwii Strzelczak i Karoliny Marii Rossy, która pokazuje wpływ technologii na emocje i znaczenie prawdziwych relacji, Adrian Podgórski, za prowadzenie badań archeologicznych, które pozwalają lepiej poznać odległą historię Wodzisławia Śląskiego i regionu,
- Grand Prix: diorama w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim „Świat, którego już nie ma. Wodzisławski rynek z przełomu XIX i XX wieku”, dzięki której mieszkańcy mogą odkryć historię miasta w unikalnej formie.

8. Osobowość kultury
- wyróżnienia: Elżbieta Lasocka (za liczne sukcesy z Klubem Tańca Towarzyskiego Spin, trenowanie przyszłych mistrzów oraz aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta), Danuta Żelechowska (za aktywne tworzenie i promocję sztuki malarskiej, zaangażowanie w życie kulturalne miasta oraz wspieranie lokalnej społeczności artystycznej), Agnieszka Tatuś (za wieloletnie kształtowanie wizerunku Biblioteki jako przestrzeni spotkań, rozwoju i kulturalnych doświadczeń dla mieszkańców), Izabela Chocyk i Dorota Zubelewicz (za całokształt pracy na rzecz promocji czytelnictwa i budowanie biblioteki jako przyjaznej przestrzeni literackiej dla mieszkańców),
- Grand Prix: Dominika Brzoza-Piprek za liczne sukcesy z Zespołem Pieśni i Tańca "Vladislavia" im. Wandy Nukowskiej, kultywowanie tradycji i folkloru regionu.

9. Nagroda za całokształt
Laureatem Nagrody za Całokształt działań na rzecz kultury został śp. Eugeniusz Chłapek, który odszedł wiosną tego roku. Był filarem wodzisławskiej kultury - jej kronikarzem, animatorem, strażnikiem pamięci. Człowiekiem, dla którego kultura była nie obowiązkiem, ale misją. Jego praca dokumentacyjna, historyczna, edukacyjna, wrosła w nasze miasto. Nagroda była wyrazem pamięci i wdzięczności za nieustające wsparcie kultury, aktywne wspieranie miejskich inicjatyw oraz życzliwość i otwartość, które inspirowały lokalną społeczność.

10. Najlepsza Przestrzeń Kultury
- wyróżnienia: Baza u Cioci Kloci (za stworzenie kreatywnej przestrzeni dla dzieci, która sprzyja ich rozwojowi, wyobraźni oraz umiejętnościom społecznym), Restauracja Szwajcaria Röstihaus & Pizza (za wyjątkowe połączenie działalności kulinarnej z kulturalną oraz aktywne uczestnictwo w życiu miasta),
- Grand Prix: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Kilara w Wodzisławiu Śląskim za tworzenie inspirującej przestrzeni edukacji muzycznej, wspierającej rozwój talentu i umiejętności kolejnych pokoleń młodych artystów, Club Amber za tworzenie miejsca spotkań otwartego na różne gatunki muzyczne, które od lat promuje kulturę muzyczną i integruje mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i całego regionu.

Nie mogło zabraknąć także specjalnych podziękowań dla Ewy Wrożyny-Chałupskiej, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim oraz Katarzyny Rokowskiej-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. To osoby, które niemal codziennie angażują się w coś wyjątkowego - otwierają swoje serca, wspierają, tworzą i inspirują innych. Podziękowania były wyrazem uznania za ich niezwykły wkład w rozwój lokalnej kultury oraz za działania wykraczające daleko poza codzienne obowiązki.

Tuż po tym zaprezentowano filmowe wspomnienie 2025 roku, by następnie kurtyna została zamknięta, zapowiadając wieczorną niespodziankę. W tym czasie prezydent miasta i sekretarz wręczyli podziękowania kwiaciarni „U Brygidy”, odpowiedzialnej za wyjątkowy wystrój sceny podczas gali. Podziękowano także za uczestniczenie i wspieranie miejskich wydarzeń, w tym przede wszystkim za coroczne prowadzenie warsztatów plecenia wianków podczas Wodzisławskiej Nocy Świętojańskiej, cieszących się ogromnym zainteresowaniem i sympatią mieszkańców.

Uroczystość zakończył koncert, bo jeśli świętować kulturę, to najlepiej uczynić to sztuką na żywo. Publiczność miała okazję podziwiać zespół Vołosi, prawdziwy fenomen sceny muzycznej i mistrzów w swoim fachu. To artyści, którzy częściej zachwycają zagraniczne sceny niż występują w Polsce, a ich występ w Wodzisławiu Śląskim był niezapomnianym muzycznym przeżyciem dla zgromadzonych.

Gdy twórcy i zaproszeni goście myśleli, że uroczystość dobiegła końca, czekały jeszcze dwie specjalne nagrody. Trafiły one do osób, które podczas wydarzeń kulturalnych często pozostają w cieniu niewidoczne, niesłyszalne, a jednak niezbędne, by każde wydarzenie mogło się odbyć. Specjalne wyróżnienia otrzymali akustyk Sebastian Załęski oraz oświetleniowiec Radosław Bujok, na co dzień pracujący w Wodzisławskim Centrum Kultury, docenieni za swoją niezastąpioną rolę w tworzeniu każdej imprezy.

- Drodzy Państwo, gdy patrzymy na wszystkie twórcze działania, które dziś doceniliśmy - wiemy jedno: kultura w Wodzisławiu Śląskim ma silne fundamenty, piękne tradycje i niezwykłych ludzi. Życzymy Wam roku pełnego inspiracji, nowych przedsięwzięć i spełnionych marzeń - podsumował wydarzenie prezydent Mieczysław Kieca.
Motywem przewodnim Święta Twórców Kultury był folklor, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w obecności Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” im. Wandy Bukowskiej. Goście wydarzenia mogli również obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Trzeciok, prezentującą lokalne tradycje folklorystyczne, a także podziwiać barwne stroje sceniczne ZPiT „Vladislavia”.
Agnieszka Trzeciok dokumentuje koncerty, festiwale i wydarzenia kulturalne Wodzisławia Śląskiego i okolic. Jej zdjęcia pojawiają się m.in. na plakatach i materiałach promocyjnych polskich artystów, takich jak Tabu, Natalia Szroeder czy Natalia Kukulska. W fotografii koncertowej i reportażowej łączy dynamikę, światło, atmosferę sceny. Potrafi uchwycić w kadrach prawdziwą magię chwili.



