Spotkanie z Twórcą: Sławomir Pastuszka
Przed nami kolejne Spotkanie z Twórcą, którego gościem będzie dr Sławomir Pastuszka. Podczas rozmowy z Kingą Kłosińską opowie o swojej najnowszej publikacji pt. "Cmentarze żydowskie na Górnym Śląsku", gdzie pisze między innymi o Wodzisławiu Śląskim. Zapraszamy w niedzielę, 30 listopada o godz. 17:00.
Dr Sławomir Pastuszka to historyk-judaista, doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii Żydów na Górnym Śląsku, dziejów społeczności żydowskiej w Polsce po 1945 r., genealogii, epigrafiki hebrajskiej, sztuki żydowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem malarskiego wystroju synagog oraz problematyki cmentarzy żydowskich. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym siedmiu książek m.in. "Nic to innego tylko dom boży…, czyli o dziejach pszczyńskich synagog" (2015), "Cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach" (2019) oraz "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie" (2020).
Od 2005 roku jest społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie.
- Swój wolny czas poświęcam także na porządkowanie i/lub dokumentowanie innych żydowskich nekropolii. Docelowo w moich planach jest dokładne udokumentowanie wszystkich cmentarzy żydowskich na historycznym terenie Górnego Śląska, tak jak to zrobiłem chociażby w Pszczynie - mówi dr Pastuszka.
Za swoją działalność naukowiec został doceniony w Pszczynie otrzymując m.in. statuetki Wolontariusza Roku (2013), Pszczyńskiego Wybrańca - Nagrodę Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury (2014), Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury (2021) oraz Nagrodę Fundacji POLCUL im. Jerzego Bonieckiego (2023). W 2016 roku został nominowany do prestiżowej Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
- Od najmłodszych lat angażuję się w życie społeczne, religijne i kulturalne społeczności żydowskiej w Polsce. Jestem członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach (od kwietnia 2022 roku także członkiem jej Zarządu), działającego w jej ramach bractwa Chewra Kadisza, a także Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jako szczególny rodzaj misji traktuję pomoc najstarszym członkom naszej społeczności, przede wszystkim nielicznym już ocalonym z Zagłady. Od kilku lat – w podzięce za bezinteresowną pomoc, pełnię honorową funkcję asystenta zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. W latach 2013-2020 pracowałem jako nauczyciel kultury żydowskiej w E-Szkole Lauder Polska. Od września 2023 roku pracuję jako nauczyciel historii w Liceum Kampus w Pszczynie - dodaje dr Sławomir Pastuszka.
Spotkanie z historykiem odbędzie się w niedzielę, 30 listopada o godz. 17:00. Wstęp wolny.



