Uchwała intencyjna o wsparciu inwestycji drogowych

W marcu br. Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego przyjęła uchwałę intencyjną wyrażającą wolę pomocy finansowej dla Powiatu Wodzisławskiego w ramach kilku zaplanowanych inwestycji drogowych. Dotyczą one m.in. ulic Turskiej, Piaskowej, Letniej, Starowiejskiej.
Czym jest uchwała intencyjna?
Uchwała intencyjna to dokument wyrażający zamiar podjęcia określonego działania w przyszłości. Sygnalizuje ogólny kierunek działań i często stanowi pierwszy krok do podjęcia decyzji, które mogą mieć bezpośrednie skutki i konsekwencje.
Uchwała intencyjna dotycząca dróg powiatowych
Przyjęta uchwała obejmuje pięć inwestycji drogowych, a miasto deklaruje chęć ich współfinansowania. Mowa o:
- przebudowie drogi powiatowej nr 5021S – ul. Turskiej w Wodzisławiu Śląskim,
- przebudowie drogi powiatowej nr 5009S – ul. Piaskowej w Wodzisławiu Śląskim,
- przebudowie drogi powiatowej nr 5004S – ul. Letniej w Wodzisławiu Śląskim,
- remoncie skrzyżowania ul. Wałowej z ul. Radlińską w Wodzisławiu Śląskim,
- budowie chodnika na ul. Starowiejskiej w Wodzisławiu Śląskim.
Inwestycje dotyczące dróg powiatowych inicjuje Starostwo Powiatowe, które zarządza tymi drogami. Współpraca z miastem Wodzisławiem Śląskim odgrywa jednak ważną rolę w realizacji tych projektów. W niektórych przypadkach dokumentacja projektowa jest już gotowa, a w innych Powiat wyraża wolę przystąpienia do prac w najbliższym czasie. Mimo że uchwała ma charakter intencyjny, jej przyjęcie stanowi ważny krok w kierunku poprawy infrastruktury drogowej. Jeśli inwestycje przejdą do fazy realizacji, wsparcie finansowe miasta może przyspieszyć ich wykonanie.
Co dalej?
Przyjęcie uchwały oznacza, że miasto wyraziło zgodę na współfinansowanie, dając Powiatowi „zielone światło” do dalszych działań. Decyzje dotyczące rozpoczęcia prac powinny zapaść latem – w lipcu lub sierpniu. Będzie to miało wpływ na budżet na przyszły rok oraz kolejne lata, ponieważ wiele inwestycji drogowych realizowanych jest w cyklu dwuletnim. Takie podejście pozwala rozłożyć koszty na dwa budżety roczne, co ułatwia finansowanie i zmniejsza jednorazowe obciążenie budżetu miasta.