Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Jak postępują prace?
Jak informowaliśmy, miasto w 2025 roku otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 4,8 mln zł w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027 na projekt pn. "Zwiększenie efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim". Dzięki unijnemu wsparciu placówka przechodzi termomodernizację, która nie tylko poprawi komfort uczniów i nauczycieli, ale także obniży zużycie energii. Jakie prace zostały już wykonane?

Przebieg prac
Na obecnym etapie realizacji inwestycji roboty budowlane i instalacyjne są zaawansowane. Wykonane zostały poziomy instalacji centralnego ogrzewania, a w najbliższym czasie planowane jest wykonanie pionów instalacji c.o. na klatkach schodowych. Równolegle prowadzone są prace związane z wymianą instalacji oświetlenia na piętrze oraz na parterze w oddziałach przedszkolnych.
Zakończono również roboty termomodernizacyjne dachu auli oraz łącznika. Obecnie trwa montaż stolarki okiennej, a także szpachlowanie i malowanie ścian wewnątrz budynku.
Zakres projektu
Projekt obejmuje termomodernizację zabudowy szkolnej Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wawrzyńca 11 w Wodzisławiu Śląskim. W ramach zadania realizowane są m.in.:
- prace termomodernizacyjne - częściowe docieplenie i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- wymiana oświetlenia na energooszczędne LED,
- wymiana instalacji centralnego ogrzewania (bez źródła ciepła),
- wymiana instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej sali gimnastycznej oraz auli,
- montaż instalacji fotowoltaicznej.
Cele i efekty inwestycji
Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku szkoły oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania i zużycia energii elektrycznej. Realizacja zadania przyczyni się do ograniczenia emisji CO₂, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii oraz podniesienia komfortu użytkowania obiektu.
W wyniku inwestycji obniżone zostanie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i elektryczną, a korzyści z realizacji projektu odczują nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, lecz także lokalna społeczność.
Projekt pn. "Zwiększenie efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim" dofinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027.


