Rządowy program Aktywna Tablica realizowany w latach 2020 – 2024 ma na celu zapewnienie szkołom podstawowym i ponadpodstawowym niezbędnej infrastruktury wspierającej rozwój technologii informacyjno – komunikacyjnej poprzez wsparcie finansowe szkół przy zakupie nowoczesnego sprzętu, pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii.
Program ten opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.