Logo Miasto Wodzisław Śląski

Koncert w NOSPR z udziałem młodych Wodzisławian

młodzi chórzyści
fot. dla programu Śpiewająca Polska - Grzegorz Krzysztofik

 

W niedzielę, 31 maja, Chór Dziecięcy Miasta Wodzisławia Śląskiego pod dyrekcją prof. dr hab. Izabeli Zieleckiej-Panek wystąpił w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół zaprezentował się gościnnie podczas jubileuszowej gali z okazji 20-lecia Programu "Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska".

 

"Śpiewająca Polska" to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, obejmujący opieką ponad 250 chórów szkolnych i przedszkolnych w całym kraju. Jego celem jest wspieranie rozwoju edukacji chóralnej poprzez m.in. dofinansowanie zajęć, opiekę merytoryczną nad zespołami i dyrygentami, organizację warsztatów, konkursów i koncertów oraz zamawianie nowych kompozycji przeznaczonych dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Kuratorem regionu śląskiego programu jest prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


W wydarzeniu udział wzięły chóry i zespoły z regionu śląskiego, w tym:

  • Chór Little Voices Niepublicznego Przedszkola Językowego Secret w Jastrzębiu-Zdroju (dyrygent: Katarzyna Wierzbińska),
  • Chór Społecznej Szkoły Podstawowej Omega Voice im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach (dyrygent: Alicja Kotyl),
  • Chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy SP nr 1 i 2 w Świerklanach (dyrygent: Maria Skrobol),
  • Chór Dziecięcy Piano-Forte oraz Zespół Dziecięcy "Radość" ZSP w Radostowicach i POPP w Pszczynie (dyrygent: Katarzyna Machnik),
  • Grupy wokalne Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej (dyrygenci: Anna Guzdek, Jacek Jansa, Halina Jansa),
  • Chór Dziecięcy Miasta Wodzisławia Śląskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim (dyrygent: prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek).


W koncercie uczestniczyło łącznie około 230 młodych chórzystów. Zespołom towarzyszył Kwintet Smyczkowy ESCAPE w składzie: Monika Schmidt (skrzypce I), Małgorzata Koba (skrzypce II), Maria Gawrońska (altówka), Joanna Majcherczyk-Jękot (wiolonczela) oraz Eugeniusz Kubat (kontrabas). Partie fortepianowe wykonywał Dariusz Panek. Na instrumentach perkusyjnych wystąpili dyrygenci uczestniczących chórów regionu śląskiego.

Podczas koncertu zaprezentowano zróżnicowany repertuar, a następnie wspólnie wykonano cztery utwory inspirowane muzyką filmową i bajkową w aranżacji Pawła Stuczyńskiego: "Witajcie w naszej bajce" i "Kaczka dziwaczka" z "Akademii Pana Kleksa", utwór z bajki "Miś Colargol" oraz "Rzekę marzeń" z filmu "W pustyni i w puszczy". Finał koncertu stanowiło wspólne wykonanie utworu "Rzeka marzeń" Krzesimira Dębskiego w interpretacji blisko 230 chórzystów na scenie oraz około 280 osób na widowni.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele instytucji kultury, samorządów oraz środowisk muzycznych i edukacyjnych, co potwierdziło znaczenie programu "Śpiewająca Polska" w rozwoju edukacji muzycznej i kształtowaniu młodych talentów.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności