Logo Miasto Wodzisław Śląski

Sportowe podsumowanie

Dzieci, które grają w szachy
fot. UKS Baszta

 

Wodzisławskie kluby regularnie przysyłają nam relacje ze swoich zmagań i zaproszenia do udziału w kolejnych turniejach, zawodach, maratonach czy warsztatach. Poniżej znajdziecie podsumowanie ostatnich wydarzeń o randze regionalnej i krajowej, w których brały udział osoby reprezentujące nasze miasto.

 

Złoto na Stadionie Śląskim

Drużyna UKS „Baszta” zwyciężyła w rozgrywanej na Stadionie Śląskim I Lidze Drużynowych Mistrzostw Śląska Juniorów. Już od początku klub wysunął się na prowadzenie, jednak zgodnie z obowiązującym w szachach systemem szwajcarskim, kolejne rundy rozgrywane były z coraz trudniejszymi rywalami. Po dziewięciu wielogodzinnych meczach (sześć osób, trzy zjazdy: 11-12 stycznia, 1-2 lutego i 22-23 marca) szachiści uzyskali rezultat 8 drużynowych zwycięstw i 1 porażki. Tym samym awansowali do śląskiej Ekstraligi 2026, w której gra czołowa dziesiątka klubów województwa, skupiających m.in. medalistów Mistrzostw Europy i Świata.

 

Skład drużyny (w kolejności według zajmowanych szachownic):

  1. Kacper Staniczek (indywidualnie brązowy medal na 1. szachownicy),
  2. Diana Rduch i Maja Moczała (zamiennie),
  3. Paweł Buszka i Franciszek Juruć (zamiennie),
  4. Małgorzata Mamak,
  5. Alicja Lach,
  6. Julia Szczurek (indywidualne srebro na szachownicy młodszej juniorki).

 

Brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików

Julia Szczurek, 10-letnia reprezentantka UKS „Baszta”, zajęła trzecie miejsce w finale Mistrzostw Polski Młodzików w szachach klasycznych, które rozgrywano w miejscowości Bęsia w województwie warmińsko-mazurskim. To duży sukces w karierze młodej wodzisławianki, której szachowa kariera nabiera rozpędu. Zawody trwały osiem dni, a podium Mistrzostw Polski zapewniło jej nominację do udziału Mistrzostwach Europy i Świata.

W tym samym czasie, w Jastrzębiej Górze, odbyły się finały Mistrzostw Polski do lat 16 i 18, w których wzięły udział Maja Moczała (19. miejsce) oraz Diana Rduch (39. miejsce).

Wkrótce kolejne wyzwania – przed zawodnikami UKS „Baszta” występy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych, czyli Mistrzostwach Polski do lat 12 i 14. Klub reprezentować będą Julia Kolorz oraz Kacper Staniczek.

 

Wodzisławska Liga Szachowa - rekordowy turniej w mieście

W czwartek 27 marca, w Szkole Podstawowej nr 1, UKS „Baszta” przy współpracy z władzami miasta i dyrekcją szkoły zorganizował turniej dla reprezentacji wszystkich wodzisławskich szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział 96 uczestników – co stanowi nie tylko rekord 10-letniej historii ligi, ale także jeden z największych szachowych turniejów w historii Wodzisławia Śląskiego. Każda szkoła mogła wystawić 4-osobowe drużyny w dwóch kategoriach: klas I–III oraz IV–VIII. Oprócz licznych nagród indywidualnych, uhonorowano także najlepsze szkoły.


Klasyfikacja szkół w klasach I-III:

  1. Szkoła Podstawowa nr 1,
  2. Szkoła Podstawowa nr 2,
  3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 – SP nr 4,
  4. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 – SP nr 21,
  5. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 – SP nr 16,
  6. Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.


Klasyfikacja szkół w klasach IV-VIII:

  1. Szkoła Podstawowa nr 1,
  2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich,
  3. Zespół Szkół nr 1 – SP nr 9,
  4. Szkoła Podstawowa nr 28,
  5. Szkoła Podstawowa nr 2,
  6. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 – SP nr 8.

 

Przed wodzisławskim klubem w tym roku jeszcze wiele wydarzeń, w tym najważniejsze – udział w ogólnopolskiej I Lidze Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, w której biorą udział 22 zespoły z czołowych polskich klubów. „Baszta” wystawiła również swoje składy w III i IV lidze, gdzie okazję do gry w prestiżowych zawodach mieli młodsi i mniej doświadczeni juniorzy.


Wodzisławską Ligę Szachową oraz szkolenie szachistów klubu UKS „Baszta” wspiera miasto Wodzisław Śląski.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności