Logo Miasto Wodzisław Śląski
Powróć do: O mieście

Honorowi obywatele

  • Wojciech Kilar 

 

Zdjęcie Wojciecha Kilara
fot. www.historia.dorzeczy.pl


Polski pianista, kompozytor muzyki poważnej, religijnej i filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego. Jeden z najbardziej utalentowanych i znanych kompozytorów na świecie. Jego imię przybrała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Wodzisławiu Śląskim. Honorowy obywatel Wodzisławia Śląskiego na mocy uchwały Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z 30 marca 2006 r.

  • Tomasz Sikora

 

Zdjęcie Tomasza Sikory
fot. Gazeta Krakowska


Biathlonista, uczestnik igrzysk olimpijskich w latach 1994, 1998, 2002 i 2006 r. Srebrny medalista olimpijski w roku 2006, mistrz i wicemistrz świata, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Polski.  Należy do grona biathlonistów, którzy w zawodach Pucharu Świata wygrali we wszystkich konkurencjach indywidualnych (bieg indywidualny, sprint, bieg pościgowy, bieg masowy). Uznawany jest za najlepszego polskiego biathlonistę. Honorowy obywatel Wodzisławia Śląskiego na mocy uchwały Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z 30 maja 2006 r.

 

  • Ksiądz Prałat Bogusław Płonka

 

 Ksiądz Prałat Bogusław Płonka Honorowym Obywatelem Wodzisławia Śląskiego
fot. Agnieszka Trzeciok

 

Ksiądz Prałat Bogusław Płonka przez wiele lat wnosił znaczący wkład w życie społeczne, edukacyjne i duchowe Wodzisławia Śląskiego. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP przez 27 lat prowadził wspólnotę i wspierał potrzebujących, osoby starsze i chore, promując integrację lokalnej społeczności. Przez 17 lat uczył religii w I LO, kształtując młode pokolenia w duchu wartości obywatelskich i humanistycznych. Inicjator Wodzisławskiego Festiwalu Franciszkańskiego, działacz Fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” i propagator dialogu międzyreligijnego. W pamięci mieszkańców Wodzisławia Śląskiego Ksiądz Prałat Bogusław Płonka pozostaje postacią wyjątkową – nie tylko jako duszpasterz, ale i człowiek zaangażowany w duchową i kulturową tożsamość miasta. Zawsze przypominał o wartościach zakorzenionych w tradycji regionu, a szczególnie troszczył się o pamięć św. Wawrzyńca. Dzięki jego staraniom w 2007 roku św. Wawrzyniec został patronem Wodzisławia Śląskiego. Jako członek Kapituły „Złotego Wawrzynu” promował osoby zaangażowane w kulturę i życie społeczne, łącząc szacunek do tradycji z nowoczesnym spojrzeniem na wyzwania współczesności.