Logo Miasto Wodzisław Śląski

Prezydent miasta otrzymał absolutorium i wotum zaufania

Prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego z raportem o stanie miasta 2026
fot. UM


W czwartek 18 czerwca, podczas sesji Rady Miejskiej, wodzisławscy radni udzielili prezydentowi Wodzisławia Śląskiego niemal jednogłośnie absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Ponadto po debacie nad raportem o stanie miasta za 2025 rok Mieczysław Kieca otrzymał wotum zaufania.


- Dziękuję za tę decyzję, ale także za codzienną współpracę Radnym, wszystkim moim Współpracownikom oraz Wam - Mieszkańcom naszego miasta Wodzisławia Śląskiego - mówi prezydent miasta. - To był rok wymagającej, ale bardzo konkretnej pracy w wielu obszarach, szczególnie w obszarze finansów miasta. Dziś efekty tej konsekwencji są wyraźnie widoczne. Nadwyżkę operacyjną planowaliśmy na poziomie 205,8 tys. zł, a ostatecznie wyniosła ona ponad 16 mln zł. Planowany deficyt budżetu w wysokości 13,3 mln zł zamieniliśmy w nadwyżkę budżetową sięgającą 8,8 mln zł. Dochody miasta wykonaliśmy na poziomie 342,2 mln zł, wobec planowanych 323,1 mln zł. Te i inne wyniki znalazły potwierdzenie w pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej - przekazuje. - Dziękuję za zaufanie. Idziemy w dobrym kierunku - dodaje. 


Wotum zaufania dla prezydenta

Po przeprowadzeniu debaty nad raportem o stanie miasta za 2025 rok, Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego zdecydowała o udzieleniu wotum zaufania prezydentowi Mieczysławowi Kiecy. Za podjęciem uchwały opowiedziało się 11 radnych, przeciw było 7 (brak głosu: 2, nieobecni: 1).


Absolutorium

Decyzję o udzieleniu absolutorium prezydentowi Mieczysławowi Kiecy poprzedziło wystąpienie skarbnika miasta Jacka Matyi, który przedstawił sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 rok. Zaprezentowano również pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącą realizacji ubiegłorocznego budżetu.

W wyniku głosowania 16 radnych opowiedziało się za udzieleniem absolutorium, 1 był przeciw (brak głosu: 3, nieobecni: 1).

Dochody miasta w 2025 roku wyniosły 342,2 mln zł, natomiast wydatki 333,4 mln zł. Rok zakończył się nadwyżką budżetową w wysokości 8,8 mln zł oraz nadwyżką operacyjną przekraczającą 16 mln zł. Przychody budżetu wyniosły 19,4 mln zł. Na koniec 2025 roku zadłużenie miasta wynosiło 91,3 mln zł, a wskaźnik długu do dochodów ogółem spadł z 32,3 proc. w 2024 roku do 26,7 proc.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności