Logo Miasto Wodzisław Śląski
Powróć do: Powietrze

Zgłoś naruszenie

Wiejski dom z cegły z kominem
fot. freepik
Jeśli podejrzewasz, że ktoś pali śmieci, zgłoś to Straży Miejskiej. Pamiętaj, tu nie chodzi o donoszenie, ale o naszą wspólną odpowiedzialność.

Od 1 listopada 2018 roku Straż Miejska ma uprawnienia, by karać mandatem za nieprzestrzeganie postanowień uchwał antysmogowych. Straż Miejska może wystawiać mandaty za:

  • stosowanie jednego z zakazanych paliw wymienionych w uchwale antysmogowej, np.mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego, niskiej jakości miału, mokrego drewna
  • ogrzewanie budynku urządzeniem niespełniającym wymogów uchwały, czyli np. zamontowanie i używanie kotła pozaklasowego czy pieca innego niż ekoprojekt (dotyczy np. tradycyjnych pieców kaflowych);
  • palenie odpadów w kominku, piecu, kotle;
  • palenie odpadów na powierzchni ziemi.

Jeżeli podejrzewamy, że w gospodarstwie domowym spalane są śmieci, dzwonimy do Straży Miejskiej i zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów podając miejsce i czas zdarzenia. Strażnik ma obowiązek przyjąć zawiadomienie i poprosi nas o podanie danych osobowych oraz zobowiązany jest do przeprowadzenia czynności wyjaśniających.

Straż Miejska w Wodzisławiu Śląskim
tel. 32 455 13 45
e-mail: strazmiejska@wodzislaw-slaski.pl
ul. Rzeczna 24, 44-300 Wodzisław Śląski