Zakończono ważną inwestycję w ZS1. Szkoła bardziej energooszczędna i nowoczesna
30 kwietnia br. zakończył się odbiór prac w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Inwestycja objęła szeroki zakres działań związanych z poprawą efektywności energetycznej budynku oraz komfortu jego użytkowania przez uczniów i pracowników.
.jpg)
W ramach zadania przeprowadzono m.in. termomodernizację części nieocieplonych ścian zewnętrznych oraz połaci dachowych nad aulą. Wymieniono także instalację oświetleniową na energooszczędne LED, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, a także wykonano wentylację mechaniczną w sali gimnastycznej i auli. Istotnym elementem inwestycji był również montaż instalacji fotowoltaicznej.
Na zadanie „Zwiększenie efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim” miasto Wodzisław Śląski pozyskało dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021–2027. Wartość projektu zgodnie z umową o dofinansowanie to 5,7 mln zł przy dodatkowych środkach w wysokości przeszło 4,8 mln zł (85 proc.).
Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa efektywności energetycznej budynku szkoły, co przełoży się na zmniejszenie kosztów ogrzewania i zużycia energii elektrycznej. Inwestycja wpłynie również na ograniczenie emisji CO₂ oraz znaczną poprawę warunków nauki i pracy dla uczniów oraz kadry.
To jednak nie koniec zmian w ZS1. Miasto przygotowuje się do kolejnego etapu modernizacji, tym razem ze środków własnych. W najbliższym czasie planowane są prace związane z modernizacją instalacji teletechnicznej i elektrycznej. W okresie wakacyjnym ma zostać wykonana m.in. instalacja nowych rozdzielnic elektrycznych wraz z doborem linii WLZ. Obecnie trwa analiza ofert złożonych w postępowaniu przetargowym.
