Gmina ma obowiązek ustalania stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o kilka czynników, przede wszystkim liczbę mieszkańców, ilość odbieranych odpadów komunalnych, ale też koszty funkcjonowania systemu. Analizujemy te koszty regularnie, w okresach kwartalnych, rocznych i półrocznych. Te szczegółowe analizy wskazały na to, że w systemie występują niedobory finansowe. System powinien się jednak „samofinansować”. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której miasto kosztem innych zadań dopłacałoby do niego. Wartość deficytu przekłada się zatem na potrzebę, by skalkulować nowe stawki - wyjaśnia naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Tadeusz Dragon.
Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku ich zbierania i odbierania w sposób selektywny to 12 zł miesięcznie od mieszkańca (wzrost stawki o 1,20 zł). Wysokość stawki, jeżeli chodzi o odpady komunalne, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, to z kolei 20 zł na miesiąc od mieszkańca (wzrost o 2 zł).
Podwyżka ta jest nieunikniona i konieczna, ale cieszę się, że wprowadzona zostało dopiero teraz. Dzięki temu, że pierwszy, zeszłoroczny przetarg dotyczący usług w zakresie odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych został unieważniony, niższe stawki mogliśmy utrzymać jeszcze przez kilkanaście miesięcy – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.
Inną związaną z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi zmianą, która została przyjęta na ostatniej sesji Rady Miejskiej, jest również m.in. zwiększenie liczby worków odpadów zielonych (odpadów z pielęgnacji drzew, krzewów, trawy liści, odpadów z konserwacji terenów zielonych) przyjmowanych przez PSZOK w Wodzisławiu Śląskim: z 10 worków (110 l) miesięcznie do 20.
Więcej informacji ws. zmian można uzyskać, kontaktując się z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej (tel. 32 45 90 455 lub 32 45 90 453).