Zmarła Wanda Bukowska

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu śp. Wandy Bukowskiej. Choreografka, instruktorka, pisarka, pedagog, folklorystka, zasłużona działaczka kultury i założycielka Zespołu Pieśni i Tańca "Vladislavia". Niesamowita osoba z ogromnym bagażem doświadczeń i sukcesów artystycznych. Jej pozytywna energia udzielała się wszystkim, którzy mieli okazję Ją poznać. Piękny człowiek, wspaniała kobieta, pełna lotnych myśli, wielu pasji i chęci do działania.

Założycielka ZPiT "Vladislavia"

Większości znana jest z działalności w ramach stworzonego przez siebie Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” i słusznie, bo to jemu poświęciła kilkadziesiąt lat swojego życia. Zespół ludowy dał początek dla amatorskiego ruchu artystycznego w naszym mieście. Vladisalvia to nie tylko grupa taneczna, ale jak podkreślają często instruktorzy i tancerze, duża rodzina. Zespół dał początek wielu przyjaźniom i miłościom. Każdy z tancerzy zostawił w nim cząstkę siebie, ma z nim wiele wspomnień i związanych z wjazdami na festiwale przygód. Vladislavia dała kilkaset koncertów i wychowała w miłości do kultury kilka pokoleń. Jest chlubą naszego miasta i jego wizytówką. Wszystko to, dzięki ciężkiej pracy, miłości do kultury i folkloru i pasji pani Bukowskiej, która rozpoczęła działalność zespołu.

Wielokrotnie nagradzana

Wanda Bukowska była laureatką licznych nagród prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego oraz Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Z tytułu zaangażowania w działalność ZHP otrzymała m.in. oznakę XXXV-lecia „Harcerska Służba Ziemi Śląskiej” (1980), honorową oznakę „Przyjaciela Dziecka” (1987). W ramach swojej wieloletniej pracy pedagogicznej jej zasługi na polu pedagogiki zostały uhonorowane m.in. nagrodą II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania (1973), Złotym Krzyżem Zasługi (1975), nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach (1986). Działalność kulturalna zaowocowała m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1960) oraz Oznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1983). W 2008 roku otrzymała również nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. W 2009 roku została laureatką nagrody „Narcyz” przyznawanej przez Izbę Handlowo-Przemysłową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego kobietom wyróżniającym się w działalności zawodowej i społecznej.

Przesyłamy najgłębsze wyrazy współczucia i otuchy w trudnych chwilach
Rodzinie i Bliskim śp. Wandy Bukowskiej.