Złóż oświadczenie o rocznej wartości sprzedanego alkoholu

Przypominamy, że jeśli posiadasz zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu, musisz co roku składać oświadczenie o wartości jego sprzedaży. Oświadczenie należy złożyć w Urzędzie Miasta do 31 stycznia roku następującego po roku, za który składasz oświadczenie.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi?

Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż alkoholu, musisz co roku składać oświadczenie o wartości jego sprzedaży. Wartość sprzedanych przez ciebie alkoholi, wykazana w oświadczeniu, stanowi podstawę do naliczenia opłaty za korzystanie z zezwolenia.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę?

Oświadczenie za poprzedni złóż rok do 31 stycznia następnego roku.

Uwaga! Jeśli 31 stycznia wypada w dzień wolny od pracy, to termin na złożenie oświadczenia nie przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Dlatego w takiej sytuacji oświadczenie złóż w poprzednim dniu roboczym. Na przykład, jeśli 31 stycznia wypada w sobotę, to oświadczenie złóż najpóźniej w piątek.

Jeśli nie złożysz oświadczenia do 31 stycznia, twoje zezwolenie wygaśnie po upływie kolejnych 30 dni.

Żeby tego uniknąć, musisz w trakcie tych 30 dni złożyć oświadczenie wraz z opłatą za korzystanie z zezwolenia. W tej sytuacji zapłacisz dodatkową opłatę - jej wysokość to 30 proc. rocznej „podstawowej” opłaty za korzystanie z zezwolenia.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu w twoim punkcie sprzedaży za ubiegły rok

W oświadczeniu podaj wartość brutto sprzedanych napojów alkoholowych o zawartości:

  • do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa,
  • powyżej 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa,
  • powyżej 18 proc. alkoholu.

*Jeśli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

  1. Urząd przyjmuje twoje oświadczenie

 Urząd dołączy oświadczenie do twoich akt. Na podstawie oświadczenia wnieś opłatę na konto urzędu miasta lub gminy.

Więcej o oświadczeniu o rocznej wartości sprzedanego alkoholu znajduje się na rządowej stronie [otwiera się w nowym oknie].

źródło: gov.pl