Zespoły artystyczne

Wodzisław Śląski kulturą stoi. W mieście działa wiele grup artystycznych, które godnie reprezentują miasto podczas zagranicznych turniejów. Jakie to zespoły?

Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia"

Jeśli Twoje dziecko jest muzykalne, lubi tańczyć, śpiewać i występować, zajęcia Vladislavii są z pewnością dla niego. Instruktorzy uczą techniki tanecznej, szlifują warsztat wokalny, prowadzą ćwiczenia rytmiczne. A wszystko to w przyjaznej i rodzinnej atmosferze. 

W zespole działa kilka grup tanecznych i kapela. Występuje w nim w sumie ok 100 dzieci i młodzieży z Wodzisławia Śląskiego i okolicznych miejscowości. Założycielem zespołu jest Wanda Bukowska, kierownikiem artystycznym jest Dominika Brzoza - Piprek, a instruktorami grup Vladislavii są: Kornelia Kuna, Dominika Brzoza-Piprek, Katarzyna Nochcińska, Magdalena Wrona, Henryk Mańka oraz Aleksandra Tomiczek. Garderobianą jest Krystyna Kubala

Zajęcia odbywają sie codziennie popołudniami w Wodzisławskim Centrum Kultury w sali nr 18. 2 grupy spotkają się w szkole w Łaziskach Rybnickich. Do grupy mozna dołączyć poprzez nabór odbywający sie rok rocznie we wrzesniu. Zespół przyjmuje dzieci od 3 roku zycia.

Zobacz więcej

 

Klub Tańca Towarzystkiego "Spin"

Instruktorami klubu są Elżbieta Lasocka, Kamil Wierzgoń oraz Jakub Żurek. Formacja działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury. SPIN specjalizuje się zarówno w tańcach latynoamerykańskich jak i standardowych. Bierze udział w przeglądach i festiwalach tańca, mistrzostwach Polski, Europy, a w roku 2010 został zaproszony do reprezentowania Polski podczas Mistrzostw Świata w Moskwie.

Nabory do zespołu odbywają się co roku we wrześniu. Do "Spinu" można dołączyć od 6 roku życia. Zajęcia odbywają się popołudniami od poniedziałku do czwartku w salach WCK oraz na sali gimnastycznej SP3 i w Gim1 w Wodzisławiu Śląskim.

Formacja co roku organizuje Galę Taneczną Mix (wiosna) w Wodzisławskim Centrum Kultury, na którą rok rocznie przyjezdżają formacje z całej Polski, oraz turniej tańca o Mistrzostwo KTT "Spin".

Zobacz więcej

 

Zespół Taneczny "Miraż"

Zespół taneczny Miraż działa od 1992 roku. Nasza grupa taneczna zajmuje się tańcem modern, a także show dance i jazz. Obecnie zespół zrzesza około 120 tancerzy w kilku grupach wiekowych – począwszy od kilkuletnich dzieci, na seniorach skończywszy. W najbardziej zaawansowanych grupach zajęcia są bardzo intensywne - odbywają się aż 4 razy w tygodniu, a typowe zajęcia taneczne uzupełnione są ćwiczeniami akrobatycznymi i baletem. Profesjonalizm kadry instruktorskiej, w połączeniu z niezwykłą pasją i ciężką pracą tancerzy dają jednak efekty – Miraż nie tylko regularnie występuje, ale również odnosi znaczące sukcesy na imprezach mistrzowskich na szczeblu krajowym (Mistrzostwa Polski) oraz międzynarodowym (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy).

Zobacz więcej

 

Teatr Tańca "Memento"

Teatr Tańca Memento to grupa tancerzy, którzy kochają ze sobą współpracować, być na scenie i tworzyć swój własny, odrębny styl! TTM stawia na zróżnicowany styl tańca, począwszy od klasyki, jazzu, modernu, przez hip-hop, lockin', poppin', a kończąc na krumpie, b-boyingu, a nawet akrobatyce. Taniec to ich pasja!

Zobacz więcej

 

Młodzieżowy Teatr "Szydło"

Teatr Szydło działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury od września 2009 roku. Inicjatorką powstania grupy jest Dorota Krawczyk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oddział w Cieszynie. Ukończyła kierunek pedagogika o specjalizacji animacja społeczno-kulturalna. Aktorka teatrów amatorskich, obecnie związana z rybnickim teatrem Rondo, sercem z teatrem Tara-Bum i dziecięcym ruchem teatralnym w Rybniku, dawniej aktorka teatru Godzina Później. Reżyserowała studencki teatr Grupa Szalonych Mimów. W roku 2007 była związana z Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Prowadziła również warsztaty twórcze przy Stowarzyszeniu Aliny Janowskiej "Gniazdo" w Warszawie. Sztuki aktorskiej uczyła się pod okiem Izabeli Karwot, jak również aktorów Teatru im. Witakcego w Zakopanem czy instruktorów i trenerów ROKu w Bielsku-Białej i Katowicach. W 2012 r. została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Zobacz więcej

 

Teatr "Szydełko"

W Wodzisławskim Centrum Kultury stworzył się dziecięcy teatr. Instruktorem jest Dorota Krawczyk, instruktor, pedagog, reżyser młodzieżowego Teatru Szydło, aktorka Teatru Rondo z Rybnika. Instruktorem wspomagajacym jest  Natalia Naklicka. Teatr ma na swoim koncie pierwszy spektakl - "Bajka o dwóch królestwach"

Zobacz więcej

 

Grupa Seniorów "Nie dejmy się"

Artystyczna Rodzinka Seniorów NIE DEJMY SIĘ przy Wodzisławskim Centrum Kultury to trzykrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku w Budapeszcie. Jest jedną z czołowych grup artystycznych seniorów województwa śląskiego, która swoje artystyczne programy prezentuje od 35 lat w różnych środowiskach Ziemi Wodzisławskiej, w kraju i poza jego granicami. Głównym przesłaniem jej działalności społeczno-kulturalnej i artystycznej jest przekazywanie pokoleniom oraz utrwalanie tradycji rodzimej kultury śląskiej i ogólnopolskiej.

Zobacz więcej

 

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa

Od 2013 r. w ARA działa Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa. Próby orkiestry odbywają się zwykle w soboty o godz. 10.00 oraz przed występami. Kierownikiem artystycznym jest Marek Sobota. Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy prosimy o kontakt z p. Sobota pod numerem (32)4554855. Zespół daje koncerty podczas największych imprez miejskich i uroczystości. Repertuar orkiestry jest zróżnicowany. Muzycy grają zarówno standardy jazzowe jak i popularne, współczesne piosenki. Członkami grupy jest młodzież wspomagana profesjonalnymi, zawodowymi muzykami.


Warsztaty Bębniarskie

Jeśli masz w domu dziecko lub nastolatka, którego rozpiera energia, u którego przejawia się muzyczna pasja i ma poczucie rytmu w tych zajęciach z pewnością się zakocha! Pod okiem instrutora grupa nauczy się grać na bębnach z całego świata. Prócz grupy dziecięcej i młodzieżowej zapraszamy również osoby dorosłe, które chciałaby grać na perkusjonaliach i tych, którzy szukają sposobu na odstresowanie się po całym dniu w pracy. Afrykańskie djemby, kubańskie conga i bongosy, arabskie tharabuki, perkusja oraz wiele innych to te instrumenty, z którymi można się zmierzyć podczas warsztatów bębniarskich w WCK.

Zobacz więcej

 

Zespół Wokalny "Sinestima"

Od wielu lat w ARA działa koło wokalne Sinestima. Zajęcia prowadzone są przez muzyka, aranżera i pedagoga Roberta Czecha. Spotkania odbywają się w środy od godz. 19:00. Grupa zrzesza głównie młodzież gimnazjalną i licealną. Sinestima bierze udział w licznych konkursach i przeglądach muzyczna, swoimi występami uświetnia również imprezy miejskiej i różnego rodzaju uroczystości. W swoim repertuarze ma głównie piosenki z gatunku muzyki popularnej zarówno polskie jak i w języku angielskim.

Szkutniczy Klub Modelarski

Wodzisławskie Centrum Kultury w Wodzisławiu Śląskim jest inicjatorem powstania klubu, który zrzesza dzieci i młodzież interesujących się modelarstwem. Inicjatywa ta powstała w wyniku dużego zainteresowania, jakie wzbudziły cykliczne zajęcia prowadzone w tej placówce podczas akcji "Lato w mieście 2005".
W kolejnych latach zawiązała się stała grupa uczestników - dzieci, młodzieży i również dorosłych, uczęszczających regularnie na zajęcia Szkutniczego Klubu Modelarskiego. W efekcie ich pracochłonnych zajęć powstała ciekawa ekspozycja modeli wyeksponowana w WCK. Część grupy rozwija również swoje zaitneresowanie modelarstwem RC zarówno szkutniczym jak i samochodowym. Klub bierze udział w konkursach i imprezach modelarskich o zasięgu krajowym, organizuje pokazy dla dzieci i młodzieży oraz wystawy.

Zobacz więcej

 

Kabaret Wodzisławski

Zapraszamy do dołączenia do teatralnej grupy dla dorosłych pn. "Kabaret Wodzisławski". Zespół tworzy zabawne spektakle komediowe. Od października spotyka się w każdą środę od 18:00 do 20:00 w WCK. Aktorzy pracują pod okiem aktora i instruktora teatralnego Tomasza Koźlika.
Amatorski zespół teatralny Kabaret powstał w 2011 roku. Przez rok działał w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dając spektakle: "Wesołe jest życie staruszka", "Miłość w jesieni życia", "Piosenki z naszej młodości". Od stycznia 2013 roku Kabaret działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury. Pierwszym przedstawieniem zrealizowanym przy WCK była wesoła bajeczka dla dorosłych "Królewna Śnieżka" wystawiona 23 marca 2013 roku.

Zobacz więcej