Zespoły artystyczne

Wodzisław Śląski kulturą stoi. W mieście działa wiele grup artystycznych, które godnie reprezentują miasto podczas zagranicznych turniejów.

W mieście działa wiele zespołów artystycznych, które reprezentują Wodzisław Śląski podczas narodowych i zagranicznych turniejów, festiwali i występów. Mowa m.in. o zespołach, które działają w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego "ARA". "ARA" funkcjonuje w Wodzisławskim Centrum Kultury i zrzesza kilkanaście zespołów, grup artystycznych i kół zainteresowań.

Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia"

Zespół został założony 2 grudnia 1982 roku. Posiada weryfikację Krajowej Komisji Ekspertów Polskiej sekcji CIOFF i zezwolenie na prezentowanie programu artystycznego w Polsce i innych krajach świata. "Vladislavia" jest organizatorem koncertów pod nazwą "W Kręgu Przyjaciół". Była organizatorem Międzynarodowego Festiwalu "Folklor bez Granic".
 
W zespole działa kilka grup tanecznych i kapela. Występuje w nim dzieci i młodzież z Wodzisławia Śląskiego i okolicznych miejscowości. Założycielem zespołu jest śp. Wanda Bukowska, kierownikiem artystycznym jest Dominika Brzoza - Piprek, a instruktorami grup Vladislavii są: Dominika Brzoza-Piprek, Katarzyna Nochcińska, Aleksandra Krótki, Weronika Skurak oraz Kornelia Rduch. Garderobianą jest Krystyna Kubala.
 
ZPiT "Vladislavia" otrzymał w 1998 i 1999 roku dofinansowanie z programu "Młodzież dla Europy" a w 2000 i 2001 roku z programu "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży". W kolejnych latach współuczestniczył w realizacji programów Phare opracowanych przez WCK, mających na celu współpracę przygranicznych regionów - Śląska i Moraw.ZPiT "Vladislavia" reprezentował Polskę na Międzynarodowych Festiwalach w Czechach, Słowacji, Niemczech, Francji, we Włoszech, Jugosławii, Czarnogórze, na Węgrzech, Ukrainie, w Syrii i Turcji, Serbii, Bułgarii, Portugalii, na Słowenii i wielu innych krajach.
 

 

Klub Tańca Towarzystkiego "Spin"

Klub Tańca Towarzyskiego SPIN działa przy WCK od ponad 40 lat. Formacja specjalizuje się zarówno w tańcach latynoamerykańskich jak i standardowych. Bierze udział w przeglądach i festiwalach tańca, mistrzostwach Polski, Europy i świata.
 
Instruktorami klubu są Elżbieta Lasocka, Sebastian Lasocki oraz Artur Fojcik i Paulina Adamczak-Fojcik. Formacja działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury od 40 lat. Jest corocznym pomysłodawcą i koordynatorem Wodzisławskiej Gali Tanecznej MIX w Wodzisławskim Centrum Kultury, na którą rok rocznie przyjeżdża około 1500 tancerzy z całej Polski.
 
Klub prowadzi zajęcia w kilku grupach wiekowych: Venus, Carmen, Carmenki, Shadow Dance, Back to dance, Szafir, Latino Dance. Każda z grup rózni się ze względu na wiek tancerzy i stopień zaawansowania. O przypisaniu do danej grupy decyduje instruktor formacji. Prócz tego klub prowadzi kurs tańca dla dorosłych. 

Więcej informacji o KTT "Spin" [otwiera się w nowym oknie].

 

Zespół Taneczny "Miraż"

Zespół specjalizuje się w tańcu nowoczesnym: show, jazz i modern dance. Na swoim koncie ma wiele wyróżnień i tytułów. Jest kilkakrotnym Mistrzem Polski, wiele razy wyróżniany podczas Mistrzostw Europy i zdobywcą srebrnego i brązowego medalu na Mistrzostwach Świata.
 
Zespół taneczny Miraż działa w Wodzisławskim Centrum Kultury od 1992 roku.Instruktorami grupy są Lenka Krcova, Marcin Kost, Evegeniya Makeeva-Wyputa, Dominika Pławna, Emilia Krzyształa, Zuzanna Halfar, Anna Cielemęcka i Zuzanna Wójtowicz. Dodatkowymi choreografkami są Julia Wolny i Antonina Nowak. Grupa specjalizuje się w  tańcu modern, współczesny, show dance i jazz. Obecnie zespół zrzesza ponad setkę tancerzy w kilku grupach wiekowych – począwszy od kilkuletnich dzieci, na nastolatkach skończywszy. W najbardziej zaawansowanych grupach zajęcia są bardzo intensywne - odbywają się aż 4 razy w tygodniu, a typowe zajęcia taneczne uzupełnione są ćwiczeniami akrobatycznymi i baletem. Profesjonalizm kadry instruktorskiej, w połączeniu z niezwykłą pasją i ciężką pracą tancerzy dają jednak efekty – Miraż nie tylko regularnie występuje, ale również odnosi znaczące sukcesy na imprezach mistrzowskich na szczeblu krajowym (Mistrzostwa Polski) oraz międzynarodowym (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy).

 

Akrobreak

"Akrobreak” to zajęcia w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA, skierowane do dzieci i młodzieży zainteresowanych treningiem akrobatycznym i break dance’m. Zajęcia odbywają się w środy w sali kameralnej WCK. Zajęcia prowadzone są w czterech grupach zaawansowania: rekreacyjnej, standard, masters oraz masters+.

Zajęcia "Akrobreak" to niepowtarzalna okazja do szlifowania i rozwijania swoich umiejętności pod okiem doświadczonego i utytułowanego instruktora. Marcin Kost łączy swoją wiedzę taneczną i akrobatyczną, a także kreatywność w najbardziej zaawansowane techniki treningowe wykorzystujące minimalny zasób sprzętowy. To trener energiczny, kreatywny i wciąż aktywny tancerz, który swoją postawą potrafi zmotywować każdego do ciężkiej pracy. Tańcem zajmuje się od 2006 roku. Jego największymi osiągnięciami są m.in. wygrana Redbull BCONE Poland Cypher 2018, top 16 Redbull BCONE Last Chance Cypher w Zurichu 2018, top 16 OUTBREAK Europe - Cypher King'a na Style season road to Redbull BC One Poland Cypher 2016, wygrana zawodów Vila Style w Wielkiej Brytanii, wygrana Break the Floor na Słowenii, wystąpienie na Over the top World Wide.

Sekcja Akrobreak jest gospodarzem i koordynatorem zawodów akrobatyki tanecznej Akrobreak Masters odbywających się w Wodzisławskim Centrum Kultury od 2021 roku.

Więcej informacji o Akrobreak [otwiera się w nowym oknie].

 

Teatr Tańca "Memento"

Grupa specjalizuje się w tańcu współczesnym, experimental z elementami street dance. Teatr Tańca Memento przygotowuje spektakle taneczne w różnych stylach tanecznych.Teatr Tańca Memento prowadzi Małgorzata Karwot oraz Karolina Leśniewska. Akrobatykę w ramach zajęć prowadzi Sandra Michalska z sekcji Akrobreak. Grupa pracuje podczas zajęć teatralno-tanecznych, które odbywają się w Wodzisławskim Centrum Kultury oraz w sali na Dworcu PKP w Wodzisławiu Śląskim.  Treningi są realizowane w 3 grupach: dzieci, juniorzy, seniorzy. 

Zespół ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród z zawodów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.  Finałem każdego sezonu artystycznego jest przygotowywany przez każdą z grup spektakl taneczny oparty o autorski scenariusz zespołu. W przedstawienia teatr porusza ważne dla danej grupy wiekowej temat społeczny.  Teatr Tańca Memento zrealizował następujące spektakle: "Oto człowiek", "Kim jesteś?", "Społeczność lalek", Jesteśmy tacy sami", "Sieć",  "Wolni niewolni", "Kontrasty", "Wojownik światła", "Calineczka", "Dziecko lasu", "Przebudzenie", "Mały i duży książe", "Machina", "Szepty", "Dialog", "Sekrety morza", "Wyimaginowany świat", "W krainie melodii", "Flow", "Zwier(z)ciadło", "Murowany kwiat", "Białe piórko", "NIEbo", "Czego uczą nas gwiazdy", "poMOC", "Prawdziwa historia", "Co by było gdyby".

Więcej informacji o "Memento" [otwiera się w nowym oknie].

 

Teatr "Szydło"

Teatr Szydło to grupa dla licealistów i studentów. Grupa pracuje w różnych konwencjach, takich jak teatr żywego słowa, teatr ruchu, zabawy, cienia, czarnego teatru. Zajęcia odbywają się w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Młodzieżowy Teatr Szydło zaprasza licealistów i studentów na zajęcia teatralne, podczas których prócz tworzenia spektakli, aktorzy pracują nad techniką aktorską, dykcją, emisją głosu, ekspresją emocji, ruchem scenicznym, plastyką ciała i improwizacją. Ponadto grupa bierze udział w przeglądach i festiwalach teatralnych oraz prezentuje swoje przedstawienie w innych ośrodkach kultury. 

Instruktorem grupy jest Dorota Krawczyk, instruktor, pedagog,animator reżyser młodzieżowego Teatru Szydło, aktorka Teatru Rondo z Rybnika, kierownik Amatorskiego Ruchu Artystycznego "ARA" w Wodzisławskim Centrum Kultury. 

Więcej informacji o Teatrze "Szydło" [otwiera się w nowym oknie].

 

Teatr "Szydełko"

W Wodzisławskim Centrum Kultury działa dziecięcy teatr. Jeśli twoje dziecko ma niespożytą energię, uwielbia występować podczas rodzinnych uroczystości, jest w ciągłym ruchu, uwielbia brać udział w szkolnych przedstawieniach a jego zabawki w domu codziennie odgrywają inne role - te zajęcia są dla niego!

Instruktorem grupy jest Dorota Krawczyk, instruktor, pedagog,animator reżyser młodzieżowego Teatru Szydło, aktorka Teatru Rondo z Rybnika, kierownik Amatorskiego Ruchu Artystycznego "ARA" w Wodzisławskim Centrum Kultury. 

Podczas zajęć dzieci zdobywają warsztat aktorski, mierzą się z takimi zagadnieniami jak ruch sceniczny, plastyka ciała, ekspresja emocji, gest i znak na scenie, dykcja, emisja głosu czy interpretacja tekstu. Finałem każdego sezonu artystycznego jest prezentacja premierowego spektaklu, w którym każde z aktorów Szydełka ma rolę i bierze czynny udział. Grupa uczestniczy festiwalach, przeglądach oraz prezentuje swoje przedstawienia w innych ośrodkach kultury. 

Więcej informacji o Teatrze "Szydełko" [otwiera się w nowym oknie].

 

Artystyczna Rodzinka Seniorów "Nie Dejmy Się"

Jest jedną z czołowych grup artystycznych seniorów województwa śląskiego, która swoje artystyczne programy prezentuje od ponad 45 lat . Jej głównym przesłaniem jest przekazywanie pokoleniom oraz utrwalanie tradycji rodzimej kultury śląskiej i ogólnopolskiej.

Zachęcamy do dołączenia do artystycznej grupy seniorów NIE DEJMY SIE. Zespół spotyka się w każdą środę w sali klubowej WCK w godzinach dopołudniowych. Seniorzy wspólnie spiewają i tańczą, a wszystko to utrzymane jest w tradycji śląskiego folkloru. W grupie panuje iście rodzinna atmosfera. Dlatego zachęcamy do przyjścia na spotkania wszystkie chętne osoby 50+, które lubią pomuzykować, porozmawiać, pobiesiadować oraz spotkać się z innymi, którzy dzielą artystyczna pasję. Do zespołu przyjmowane są osoby, które śpiewają lub grają na instrumencie.

Artystyczna Rodzinka Seniorów NIE DEJMY SIĘ w Wodzisławskim Centrum Kultury to trzykrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku w Budapeszcie. Jest jedną z czołowych grup artystycznych seniorów województwa śląskiego, która swoje artystyczne programy prezentuje od 40 lat w różnych środowiskach Ziemi Wodzisławskiej, w kraju i poza jego granicami. Głównym przesłaniem jej działalności społeczno-kulturalnej i artystycznej jest przekazywanie pokoleniom oraz utrwalanie tradycji rodzimej kultury śląskiej i ogólnopolskiej. Założycielką grupy jest śp. Irena Sauer.

W swoim repertuarze grupa NIE DEJMY SIĘ prezentuje: widowiska obrzędowe i folklor swego regionu, utwory estradowe oraz sakralne.

Więcej informacji o "NIE DEJMY SIĘ" [otwiera się w nowym oknie].

 

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa to grupa pasjonatów muzyki, w skład której wchodzą uczniowie, absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara oraz muzycy związani z Wodzisławiem Śląskim, absolwenci Akademii Muzycznych z Katowic, Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Grupa spotyka się na co dzień w Wodzisławskim Centrum Kultury. Powstała w 2013 roku z inicjatywy Marka Soboty, muzyka, pedagoga, instruktora kultury. Zrzesza około 30 członków.

Grupa z założenia miała różnić się od typowych orkiestr dętych. Miała wyjść poza sztampowe ramy. I to udało się osiągnąć. Przede wszystkim wodzisławska orkiestra ma bardzo bogaty skład pod względem instrumentów. W orkiestrze usłyszymy skrzypce, altówkę, klarnet, flet, obój, saksofon altowy, tenorowy, trąbki, puzony, gitarę basową, gitarę elektryczną, perkusję i klawisze. Z orkiestrą śpiewają obecnie dwie wokalistki, Roksana Ostojska i Alicja Tarasek.

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa uświetnia swoimi występami najważniejsze uroczystości miejskie takie jak m. in. uroczystość wręczania nagród św. Wawrzyńca, Święto Konstytucji 3 maja, Święto Niepodległości 11 listopada, Dzień Strażaka, Marsz dla Życia i Rodziny, Dzień Górnika. Ponadto Orkiestra gra swoje koncerty podczas takich wydarzeń kulturalnych jak Dni Wodzisławia Śląskiego, Jarmark Bożonarodzeniowy, Piknik Militarny, Letnie Muzykowanie, koncerty w ramach wodzisławskiego Oktoberfestu, koncerty noworoczne w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śląskim. Grupa ma na swoim koncie również współprace zagraniczne jak. np. wspólne koncertowanie z młodzieżową orkiestrą z niemieckiego Frensztatu w ramach Festiwalu Organizacji Pozarządowych oraz koncertowanie w czeskiej Ostravie z repertuarem kolędowym.

Orkiestra co roku daje kilkanaście koncertów.

O wyjątkowości Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej świadczą przede wszystkim muzyczne współprace z profesjonalnymi muzykami takimi jak Marcin Wyrostek i zespół Corazon oraz Zespół Feel i Piotr Kupicha. Orkiestra w kolaboracji z nimi stworzyła całkowicie nowe aranżacje popularnych utworów na orkiestrę. Wspólnie dawali koncerty dla publiczności umożliwiając młodym muzykom - amatorom, zmierzenie się z profesjonalną sceną i zawodowymi artystami.

Ideą orkiestry jest promowanie młodych talentów muzycznych, łączenie umiejętności amatorów z zawodowcami, wszechstronny rozwój muzyczny dzieci i młodzieży oraz edukacja muzyczna.

Więcej informacji o Wodzisławskiej Orkiestrze Rozrywkowej [otwiera się w nowym oknie].

 

Chór Mieszany Jadwiga

Chór mieszany Jadwiga pochodzi z Wodzisławia śląskiego - Radlina II. Głównym dyrygentem jest Ryszard Ucher, drugim Donata Miłowska. Grupa ma ponad 100-letnią tradycję.

Czas narodzin chóru zbiega się z czasem ponownego uzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dla narodu polskiego wszelkie inicjatywy, które miały na celu krzewienie polskości były bardzo ważne, a taką inicjatywą było m.in. tworzenie towarzystw śpiewaczych. Chór krzewił pieśnią słowo i kulturę polską uczestnicząc w corocznych zjazdach śpiewaczych. Pierwszym prezesem po II wojnie światowej został Augustyn Brachmański a zaraz po nim ś.p. Paweł Kowol, który pełnił tę funkcję przez 50 lat.

Od 1998 r. patronat nad chórem sprawował Urząd Miasta Wodzisławia Śl. Obecnie zespoł tworzy pod skrzydłami ARA, czyli Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury. 

Więcej informacji o Chórze Mieszanym Jadwiga [otwiera się w nowym oknie].