Zbieramy krew dla Polski w Wodzisławiu Śląskim

W sobotę, 3 września, przy ulicy Armii Krajowej 9 odbędzie się akcja promująca honorowe krwiodawstwo: „Zbieramy krew dla Polski”. Organizatorami wydarzenia są Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów. W naszym regionie realizacją IX edycji akcji zajmie się Klub HDK PCK przy KWK „Anna” w Pszowie.

Akcje tego typu opierają się na kampanii promocyjnej honorowego krwiodawstwa, połączonej z pobieraniem krwi w ambulansach krwiodawstwa. W tym roku zaplanowano ich aż 267, a program ogólnopolski objęło swym patronatem Narodowe Centrum Krwi.

Akcja w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się w godzinach 9-14.

Podczas wydarzenia rozlosowanych zostanie 10 profesjonalnych apteczek samochodowych. Organizatorzy nie zapomnieli również o dodatkowych atrakcjach: zabawach rysunkowych dla dzieci, minikonkursach i ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy. Zainteresowani będą mogli również odwiedzić punkt informacyjny o PCK i honorowym krwiodawstwie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Wodzisławskiego Ireneusz Serwotka i Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Więcej informacji na temat akcji znajdziecie na stronach: www.pck.pl, www.odajkrew.pl, www.muszkieterowie.pl.

Informacje na temat oddawania krwi - PCK

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek, od 18 do 65 roku życia (nowi dawcy do 60 lat). Należy posiadać przy sobie dowód osobisty i być po lekkostrawnym, ubogim w tłuszcze posiłku. Już dzień przed oddaniem krwi należy pić więcej płynów, najlepiej słodkich. 24 godziny przed oddaniem krwi nie można spożywać napojów alkoholowych.

Każda oddana krew jest poddawana wielu badaniom, dlatego ratując innych, chronimy także własne zdrowie.