Zapalenie lampek na zawadzkiej choince

3 grudnia 2023 na placu szkolnym Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 zebrali się zawadzianie, aby wziąć udział w niecodziennym zdarzeniu – zapaleniu szkolnej choinki.

Wieczór był mroźny, a ulice całkowicie pokrył śnieg, jednak nie przeszkodziło to frekwencji. O godzinie 17:00 na placu szkolnym licznie zebrali się mieszkańcy Zawady wraz ze społecznością szkolno - przedszkolną, aby w uroczysty sposób rozpocząć adwent.  
 
Pierwszą częścią wydarzenia był krótki program artystyczny, który miał miejsce na schodach, tuż przy wejściu do szkoły. Uczniowie "szesnastki" przedstawili symbole, tradycje i wydarzenia, które mają miejsce podczas adwentu. Opowiedziano o tradycji rorat i historii pierwszego kalendarza adwentowego, a także przedstawiono dwa święta: Dzień Górnika oraz wspomnienie świętego Mikołaja, które mają miejsce na początku grudnia.  
 
W kolejnej części programu artystycznego na schodach pojawiły się dzieci przedszkolne. Zaprezentowały piosenkę „Choinko piękna jak las”, by zebrać gromkie brawa. Chwilę później na "scenę" wkroczyli uczniowie, by zaśpiewać świąteczne i donośne „We Wish You a Merry Christmas”. Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste odliczanie, prowadzące do zapalenia choinki na placu zabaw. Wywołało to aplauz i entuzjazm u wszystkich, którzy zgromadzili się przed szkołą.  
 
Dalsza część imprezy środowiskowej miała miejsce wewnątrz budynku, na parterze szkoły. Można było rozgrzać się herbatą z cytryną lub herbacianym grzańcem, podczas gdy dla dzieci specjalnie zostało przygotowane ciepłe kakao z piankami. Nie zabrakło również ciast, upieczonych przez rodziców, świątecznych ciasteczek oraz kiermaszu z rękodziełem: stroikami, kartkami bożonarodzeniowymi i świątecznymi dekoracjami do domu, które rodzice wraz z dziećmi przygotowywali na wtorkowych warsztatach przez ostatnie kilka tygodni.  
 
Miejmy nadzieję, że „zapalanie choinki” na stałe zagości w kalendarzu imprez zawadzkiej szkoły i zobaczymy się już rok, by w podobnych warunkach atmosferycznych drugi raz zobaczyć, jak ośnieżone drzewko zostaje oświetlone świątecznymi lampkami. 

Społeczność szkoły Składa szczególne podziękowania (za wsparcie finansowe) dla Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. 

Fotorelacja na Facebooku szkoły