Zakończył się sezon na Baszcie Rycerskiej

W ubiegłym roku po kompleksowej modernizacji do użytku oddano prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej - Basztę Rycerską. Ten obiekt znajdujący się na historycznym Grodzisku ponownie służy wodzisławianom. Wrzesień był ostatnim miesiącem sezonu wiosenno-jesiennego. Sprawdź podsumowanie.

Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta ma długą i bogatą historię. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadała w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców.

Oficjalny sezon na Baszcie Rycerskiej dobiegł końca, jednak chętne osoby, które chciałby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin poza sezonem można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 579 lub e-mailowo: d.kornafel@wodzislaw-slaski.pl.

Turyści na Baszcie

Baszta była do dyspozycji odwiedzających w sezonie wiosenno-jesiennym (do 30 września). W weekendy w godzinach 10:00-18:00 oraz we wtorki, środy i piątki od godziny 12:00 do godziny 18:00. Drugi sezon po rewitalizacji spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających (nie tylko wodzisławian i nie tylko Polaków), o czym świadczą statystyki. Jak przekazuje Wydział Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego obiekt odwiedziło ok. 4 tys. osób.

Punkt widokowy

Widok z Baszty Rycerskiej bywa zaskakujący. Co można dostrzec z punktu widokowego? Przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety - opawską część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.

Kolejna atrakcja na mapie turystycznej Wodzisławia Śląskiego

Przypominamy, że w 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.