UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Zaczynają od ukłonu w stronę pasjonatów

Joanna Stanisz-Cebula pełni funkcję prezesa stowarzyszenia

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nich w marcu podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Na październik szykują niebanalną imprezę, z kryminałem w roli głównej.

Zaczynają od ukłonu w stronę pasjonatów mocnej tematyki

Pedagog, animator, grafik, historyk i filolog, także specjalista od projektów, badań społecznych, radca prawny, filmoznawca, również muzyk, fotograf, etnolog. Wydawać by się mogło - zbiór profesji na tyle osobliwy, że spiąć je w jedną, większą całość nie sposób. A jednak. Dnia pewnego grupa ludzi o różnych pasjach, zainteresowaniach i doświadczeniach postanowiła zrobić coś wspólnego. Z intensywnych dyskusji zrodził się pomysł na stowarzyszenie. Dziś organizacja sygnowana nazwą Saturator, która osobowość prawną uzyskała pod koniec ubiegłego roku, co raz śmielej zaczyna akcentować swoją obecność. Czym jest Saturator? W tym przypadku stowarzyszeniem ludzi młodych, chcących działać w różnych obszarach życia społeczno-kulturalnego i tym samym angażować w przeróżne projekty mieszańców Wodzisławia Śląskiego i okolicznych miejscowości.

Debiut przyjęty z zainteresowaniem

Po raz pierwszy z członkami stowarzyszenia zetknąć mogliśmy się w marcu na Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Na wodzisławskim rynku dla zainteresowanych czekało stoisko z ofertą dość nietypową. To tam można było stać się bohaterem mugshots, czyli policyjnej fotografii przestępcy, to tam mogliśmy obrysować miejsce zbrodni, czy też zaczytać się w inspirujących tekstach zamieszczonych na plakatach spod znaku Loesje. Dwie pierwsze atrakcje były początkową formą zareklamowania wydarzenia, które czeka nas już w październiku. Mowa o Festiwal Kryminału, na temat którego szczegółowe informacje prezentujemy w dalszej części tekstu. - Zaś po Loesje sięgnęliśmy w naszym mieście jako pierwsi. Idea Loesje, czyli krótkie teksty w luźny sposób opisujące rzeczywistość, znana jest w całej Europie, głównie w dużych miastach. Chcemy je zaprezentować również wodzisławianom - zaznacza prezes stowarzyszenia Joanna Stanisz-Cebula. Nazwa Loesje wzięła się od nazwiska Holenderki, inicjatorki międzynarodowego ruchu na rzecz kreatywnego myślenia, który wyraża się w przestrzeni miejskiej pod postacią plakatów i murali.

- Teksty zamieszczane na drukach tworzone są najczęściej w ramach warsztatów kreatywnego pisania. Ich celem jest dzielenie się ideami, wyrażeniem własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. To oryginalna okazja do wyrażania swoich poglądów oraz inspiracja do działania, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu - dodaje i zaznacza, że udział w Festiwalu Organizacji Pozarządowych był okazją do rozmów, wysłuchania sugestii i oczekiwań tych, których oferta Saturatora zainteresowała.

To będzie ekscytujący dzień

Pierwszą z odpowiedzi na owe sugestie jest Festiwal Kryminału - Pani zabija Pana. To zaplanowane na 7 października wydarzenie jest propozycją skierowaną do mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Będzie skupiało się na działaniach przybliżających chętnym tematykę kryminalną i detektywistyczną, jednocześnie wydobywając na światło dzienne ciekawe wątki i postaci mniej znanej historii powiatu. Rzecz dziać się będzie na Trzech Wzgórzach. Dlaczego Saturator koncentruje się na tematyce z kryminałem w roli głównej? - Brakowało takiego wydarzenia, nie wiem czy w województwie, ale na pewno w regionie. A ponieważ jestem wielką fanką kryminałów, to z zazdrością patrzyłam na inne miasta i ich festiwale, które trwają zwykle kilka dni. My zaczynamy od jednodniowej imprezy, ale mam nadzieję, że nasz festiwal spodoba się na tyle, że z roku na rok będzie się rozrastał i będziemy mogli zaoferować coraz więcej atrakcji - mówi z entuzjazmem Izabela Halfar, pomysłodawczyni projektu, na które stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie ze środków Powiatu Wodzisławskiego.

Zabij nas tekstem

Co będzie dziać się podczas Festiwalu? Dla pasjonatów gatunku zaplanowano spotkanie z autorem powieści kryminalnych - Thomasem Arnoldem. Emocji dostarczą rozgrywki w karcianą grę detektywistyczną, inspirowaną grą cluedo, ale opartą na autentycznych postaciach, związanych z przeszłością powiatu wodzisławskiego. Kolejną atrakcją będzie pokój-pułapka, z którego trzeba się wydostać w określonym czasie za pomocą wskazówek ukrytych wewnątrz.

- Ruszył powiatowy konkurs literacki na opowiadanie kryminalne Zabij nas tekstem, do udziału w którym gorąco zachęcamy - mówi Izabela Halfar. - Czas na podjęcie decyzji i napisanie opowiadania jeszcze jest. W konkursie mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, którzy w terminie do 15 września prześlą mrożące krew w żyłach opowiadanie, którego objętość nie przekroczy 20 stron tekstu w formacie A4. Atrakcyjne nagrody czekają na najlepszych - podkreśla.

Zarówno na grę karcianą, jak i na taki pokój-pułapkę, w którym można będzie spróbować swoich sił, obowiązywać będą zapisy. To atrakcje przewidziane dla grup trzy lub czteroosobowych. Nie wykluczone jednak, że w trakcie trwania imprezy do grona uczestników będą mogły dołączyć osoby z zewnątrz.

Warto zatem odwiedzać stronę stowarzyszenia i aktualizacje śledzić na bieżąco. Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Kryminału, jak i innych działań oraz statut i informacje o członkach organizacji dostępne są na: saturator.org.pl.

Czy to dobry pomysł na pierwszą imprezę? - Myślę, że tak, bo dajemy się poznać z zupełnie innej strony. Jesteśmy stowarzyszeniem społeczno-kulturalnym, nie zaczynamy jednak od zajęć nieco sztampowych. Ruszamy z ofertą typowo dla dorosłych, a takich naszym zdaniem brakuje. Zaproponowane działania zostały tak opracowane, aby zwolennicy gatunku znaleźli dla siebie coś interesującego. Mamy nadzieję, że formuła festiwalu spotka się dużym zainteresowaniem - puentuje Magdalena Świergolik, koordynatorka kryminalnego projektu.