UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Zabytki

O bogatej historii Wodzisławia Śląskiego świadczą doskonale zachowane zabytki.

Staromiejski rynek, zespół pofranciszkański, w którym obecnie mieści się zakupiony niegdyś przez miejscowych protestantów kościół ewangelicki oraz siedziba Sądu Rejonowego. Pałac Dietrichsteinów czy chociażby barokowy kompleks parkowo-pałacowy w dzielnicy Kokoszyce przypominają o wielowiekowej historii miasta.

RYNEK STAROMIEJSKI

Zabytkowy zespół rynku staromiejskiego wytyczony około połowy XIII w. na planie czworoboku, obecnie otoczony kamienicami pochodzącymi z XVIII i XIX w., odbudowanymi po zniszczeniach wojennych w 1945r. Na jednej z kamienic w północnej pierzei rynku w 2001 r. zainstalowano zegar słoneczny.  (Autor zdjęcia: Marcin Giba)

 

PAŁAC DIETRICHSTEINÓW

Wzniesiony w latach 1743 - 1747 przez ówczesnego właściciela Wodzisławia - Guidobalda Józefa von Dietrichsteina oraz jego małżonki Marii Henckel von Donnesmarck. Jest on najstarszym przykładem barokowej architektury klasycystycznej w Polsce i jednym z pierwszych w Europie(Autor zdjęcia: Marcin Giba)

 

KOŚCIÓŁ I KLASZTOR FRANCISZKAŃSKI

Kościół klasztorny, pierwotnie pod wezwaniem św. Trójcy, wzniesiony został w XV wieku. Po sekularyzacji zakonu został zakupiony przez miejscowych protestantów. Odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej pełni funkcję kościoła ewangelicko-augsburskiego. Budynek klasztoru z pierwszej połowy XVII wieku mieści obecnie siedzibę Sądu Rejonowego.  (Autor zdjęcia: Marcin Giba)

 

NEOGOTYCKA BASZTA RYCERSKA WIEŻA ROMANTYCZNA

Wieża Romantyczna jest częścią zameczku myśliwskiego, znajduje się w lesie miejskim na Grodzisku. Została ufundowana w 1867 r. przez Edwarda Braunsa. W 2004 r. wieża ucierpiała w pożarze. W 2011 r. wykonano prace renowacyjne, które zapobiegły dalszemu jej niszczeniu.