UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Wydarzenie dedykowane sztuce

Czy jesteśmy otwarci na słowo, obraz i muzykę? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy już 1 września. Wtedy to w budynku dworca kolejowego swoimi artystycznymi spostrzeżeniami, wizjami i wrażliwością podzielą się twórcy: Grażyna Zarzecka, Izabela Gardian i Henryk Krótki z Kurcbend Evergreens Orchestra.

„Poezja w wierszach, malarstwie i muzyce” to tytuł wydarzenia zainicjowanego przez Grupę Lokalnych Twórców. Spotkanie dedykowane sztuce rozpocznie się o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej wodzisławskiego dworca kolejowego i będzie doskonałą okazją do konfrontacji naszych doświadczeń i przeżyć z tymi, jakimi obdarują nas artyści.

Grażyna Zarzecka ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace trafiały do Krakowa, Katowic, Zakopanego czy Rybnika, a także poza granice naszego kraju – do Ostrawy, Bonn, Kolonii i Brukseli. Jest cenioną artystką w Polsce i na całym świecie. To wodzisławska malarka, która reprezentuje nurt koloryzmu. Dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury. W malarstwie zawsze poszukiwała swojej drogi i stylu. Cechą charakterystyczną jej twórczości są obrazy przesiąknięte bajkowym klimatem, marzeniem i fantazją.

Izabela Gardian tworzy obrazy słowem malowane. Jej twórczość wyróżnia wrażliwość i delikatność. Z właściwą sobie subtelnością opowiada o problemach życia codziennego. Jej poezja emanuje lekkością, zmysłowością oraz trafnością spostrzeżeń. „Kobieta w czterech porach roku” i „Takie sobie piosenki” to tomiki poezji, które od kilku lat dostępne są na rynku literackim. I bez wątpienia warto po nie sięgnąć. Izabela Gardian wrażliwa jest nie tylko na słowo, ale i na drugiego człowieka. Wspiera szereg akcji charytatywnych i udziela się społecznie.

Henryk Krótki to koneser dobrych dźwięków. To muzyk, pedagog, nominowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Jest założycielem m.in. Młodzieżowej Orkiestry w gminie Gorzyce, Młodzieżowej Orkiestry Raciborskiego Centrum Kultury oraz Żeńskiej Orkiestry Raciborskiego Centrum Kultury, czy Camerata Nova w Wodzisławiu Śląskim. Pod jego kierownictwem wszystkie wspomniane orkiestry osiągają sukcesy na festiwalach nie tylko w powiecie i w kraju, a nawet za granicą. Kurcbend Evergreens Orchestra powstała w połowie lat 90-tych w Rybniku. Jej skład tworzą absolwenci wyższych uczelni muzycznych, obecnie nauczyciele, muzycy studyjni pracujący także w innych projektach. Kilkanaście lat wspólnej pracy pozwoliło muzykom stworzyć obszerny repertuar. Znajdują się w nim światowe evergreeny, utwory rhytm&bluesowe, tańce latynoamerykańskie i wiele piosenek uznanych wykonawców.

Wydarzenie zrealizowane zostanie z Funduszu Inicjatyw Społecznych, w ramach którego mieszkańcy mogli starać się o wsparcie realizacji swoich pomysłów.

Źródło: Gazeta Wodzisławska