Wydarzenia, które odbyły się w ramach FIS-u

Od marca trwa druga edycja Funduszu Inicjatyw Społecznych, w ramach którego mieszkańcy ponownie mogą starać się o wsparcie realizacji swoich pomysłów. W tym roku w puli FIS-u także znalazło się 100 tys. zł.

Część środków z puli 100 tys. zł. zostało już rozdysponowanych pomiędzy wodzisławianami, nieformalnymi grupami mieszkańców, klubami czy fundacjami, które zgłaszały się do miasta po wsparcie realizacji swoich pomysłów. Wydarzenia, które zostały zorganizowane w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych wpisywały się w uroczyste obchody 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także jubileuszowych, 50. Dni Wodzisławia Śląskiego.

Do tej pory w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych zrealizowano następujące wydarzenia:

  • Festyn z okazji 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej – wydarzenie odbyło się 25 maju na parkingu parafialnym, przy Kościele pw. Marii Magdaleny w Radlinie II. Celem festynu dzielnicowego było przybliżenie mieszkańcom wiedzy nt. Unii Europejskiej. Ważnym aspektem było także unaoczenienie uczestnikom wydarzenia, że dzięki funduszom europejskim nasze miasto może rozwijać się, remontować drogi, rewitalizować zabytki. Festyn stał się także doskonałym pretekstem, aby wspomóc leczenie 4-letniej Mai, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe i kraniosynostoz. W organizację imprezy włączyli się również mieszkańcy, działacze społeczni, Ochotnicza Straż Pożarna, szkoły i stowarzyszenia działające w Radlinie II. Koszt dotacji wyniósł 7 tys. zł.

  • Wioska rodzinna na 50. Dni Wodzisławia Śląskiego w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" – impreza odbyła się 7 czerwca podczas pierwszego dnia jubileuszowych, 50. Dni Miasta. Dzięki dofinansowaniu z FIS-u w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza"odbyły się animacje dla maluchów, gry i zabawy podwórkowe oraz warsztaty, np. składania modeli, haftowania, malowania. Koszt dotacji wyniósł 10 tys. zł.

  • Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej – wydarzenie miało miejsce 26 kwietnia. Zostało zogranizowane w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7. W Europejskim Dniu Solidarności Międzypokoleniowej wzięli udział seniorzy z Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5. Celem inicjatywy było promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym. Koszt dotacji wyniósł 1,2 tys. zł.

  • Kobiety Mają Moc - to była druga odsłona zadania, którego celem była aktywizacja kobiet, dzielenie się doświadczeniami, pasjami, motywowanie się i inspirowanie do kreatywnych działań, odkrywanie potencjału w sobie oraz budowanie poczucia własnej wartości. W ramach inicjatywy "Kobiety Mają Moc" zorganizowano np. spotkanie ze znaną i lubianą artystką Urszulą Dudziak. Koszt dotacji wyniósł 10 tys. zł.

  • Europa po obu stronach granicy - głównym celem zadania była kontynuacja współpracy dwóch przygranicznych dzielnic: czeskiej Ostrawy-Krasne Pole i wodzisławskiej Zawady. Uczniowie obu szkół spotkali się na turnieju gier i zabaw w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1. Imprezę otworzyła prezentacja przygotowana przez uczniów nt. ich małej ojczyzny w Unii Europejskiej. Młodzież zwiedziła także Rynek, Park Miejski oraz Basztę. Koszt dotacji wyniósł 3,9 tys. zł.

  • Wodzisław Triathlon 2019 – impreza została zorganizowana w czerwcu i odbyła się m.in na terenie Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton". W ramach wydarzenia odbyły się zawody, łączące trzy dyscypliny sportowe: pływanie, kolarstwo i bieganie. Koszt dofinansowania wyniósł 5 tys. zł.

W sprawie Funduszu Inicjatyw Społecznych można kontaktować się z pracownikami Biura Spraw Społecznych Urzędu Miasta (nr tel. 32 45 90 535).