UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Wolontariusze z SP nr 2

Młodzi wodzisławianie chętnie niosą pomoc. W Szkole Podstawowej nr 2 od ponad dekady działa wolontariat. Opiekunką wolontariuszy jest Joanna Mańka, która organizuje wyjścia i spotkania integracyjne, zmierzające ku poszerzaniu świadomości niepełnosprawności wśród młodzieży.

Każdego roku młodzież regularnie odwiedza podopiecznych Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Podczas zajęć wolontariusze pomagają niepełnosprawnym w korzystaniu z proponowanych przez terapeutów aktywności. Dzięki pomocy i zaangażowaniu młodych społeczników, podopieczni czują się lubiani i akceptowani.

Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 2 organizują także spotkania ruchowe i kulturalne w swojej placówce. Podopieczni WORiT-u wraz z rodzicami biorą udział w wydarzeniach okolicznościowych, tj. spektaklach przygotowanych przez uczniów SP nr 2 z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Grupa wsparła również tegoroczne obchody Wodzisławskiego Dnia Godności, którego honorowym patronem był prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

- Te wszystkie działania mają bardzo pozytywny wpływ na młodzież, pierwszy kontakt z niepełnosprawnością budzi w nich sporo emocji i wzruszeń, które w konsekwencji przeradzają się w świadomość o tym, czym jest choroba i cierpienie - mówi opiekunka grupy Joanna Mańka.

Wolontariusze są doceniani nie tylko przez podopiecznych ośrodków rehabilitacyjnych, ale również przez ich rodziców, którzy dzielą się z młodzieżą swoimi obserwacjami i podkreślają, że tego typu spotkania bardzo cieszą ich niepełnosprawne dzieci.

źródło: Barbara Macharzyńska