UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Wodzisławskie jerzyki: ekologiczne zajęcia edukacyjne

We wtorek, 17 maja br. zakończyło się kolejne działanie kluczowe w ramach projektu „Przedszkola bez granic - zwierzęta w mieście”. Działanie „Wodzisławskie jerzyki - ekologiczne zajęcia edukacyjne” rozpoczęło się już w ubiegłym roku, kiedy to dzieci z Publicznego Przedszkola nr 8 w Wodzisławiu Śląskim oraz Przedszkola F. Formana z Ostrawy nawiązały współpracę online z wykorzystaniem ogólnodostępnych komunikatorów.

W ramach działania w Publicznym Przedszkolu nr 8 w Wodzisławiu Śląskim prowadzono zajęcia z tematyki ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania ptaków w naszym najbliższym otoczeniu oraz korzyści wynikających z dbania o nie. Szczególnie skupiono się na jerzykach, które są naturalnym źródłem odkomarzania. Następnie dzieci wraz z chętnymi rodzicami w środę, 4 maja br. wzięły udział w rodzinnym pikniku pod okiem przyrodnika. W jego trakcie zobaczyły, jak zawieszone zostają budki dla jerzyków na elewacji PP 8, ale i w innych jednostkach oświatowych miasta. Łącznie w ramach projektu zakupiono 25 budek lęgowych.

We wtorek, 17 maja br. polskie i czeskie dzieci mogły zobaczyć efekty działania i spotkać się osobiście. Publiczne Przedszkole nr 8 w Wodzisławiu Śląskim jako gospodarz działania ugościł czeskie przedszkolaki, które odwiedziły budki oraz zapoznały się z fotografiami z momentu ich zawieszenia. Nie była to jednak jedyna atrakcja tego dnia. Dzieci wzięły również udział w spotkaniu z praktykującym przyrodnikiem - fotografem, który opowiedział jak skutecznie obserwować świat przyrody robiąc to w taki sposób, aby nie wyrządzić krzywdy obserwowanym gatunkom ptaków.

Przypominamy, że projekt „Przedszkola bez granic - zwierzęta w mieście” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska na lata 2014-2020