Wodzisławska Noc Świętojańska – do zobaczenia za rok!

Plecenie wianków, szukanie kwiatu paproci czy widowiskowe pokazy ognia - to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowaliśmy na I Wodzisławską Noc Świętojańską.

Tegoroczną i zarazem pierwszą edycję wydarzenia zorganizowaliśmy na terenie wodzisławskiego Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton". Ale nie tylko dzięki miejscu i ponad 30-stopniowej temperaturze na imprezie pojawiły się setki wodzisławian.

Punktualnie o 17:00 rozpoczęły się warsztaty archeologiczne. Pracownicy muzeum pomagali uczestnikom szukać części glinianych naczyć na specjalnie przygotowanym stoisku, a następnie sklejać je. To zadanie wymagało skupienia i niemałej precyzji!

W tym samym momencie wystartowały warsztaty plecenia wianków, które cieszyły się ogromną popularnością uczestników Wodzisławskiej Nocy Świętojańskiej, jak się poźniej okazało – nie tylko pań!

 

Równiecześnie trwały warsztaty z fechtunku i żonglerki poi. Musimy powiedzieć, że zarówno sztuką dawnego fechtunku, jak i ćwiczeniami z rekwizytami wywodzącymi się z Nowej Zelandii zainteresowani byli głównie chłopcy.

O rozrywkę i mocne wrażenia na "Balatonie" zadbali strażacy. Dla obecnych urządzili pokaz ratownictwa wodnego.

 

Najmłodsi uczestnicy imprezy chętnie odwiedzali stoisko "Zoolandia" z farbkami i kredkami do malowania twarzy. Kot, motyl, Spider-Man... Sami mogli wybrać, kim chcą być!

Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogli zmierzyć swoje siły w Świętojańskim Biegu Najmłodszych. Tutaj wyłoniono aż 12 medalistów w czterech różnych kategoriach (dziewczyny starsze, dziewczyny młodsze, chłopcy starsi, chłopcy młodsi).

Zorganizowaliśmy jeszcze jeden konkurs – grę terenową "Poszukiwanie kwiatu paproci". Triumfatorami i znalazcami czeramicznej rzeźby połączonej z elementami szkła witrażowego okazała się rodzina Koteckich: tata Marcin, córka Agata i syn Mikołaj.

Zwycięzcom nie tylko gry terenowej, ale również konkursu na najpiękniejszy wianek i Świętojańskiego Biegu Najmłodszych nagrody i dyplomy wręczył prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Nie zabrakło wspólnego biesiadowania przy ognisku: pieczenia kiełbasek, śpiewania pieśni miłosnych, gry na gitarze. 

Idealnym zakończeniem imprezy okazał się pokaz teatru ognia Labareda Fireshow. Artyści przyjechali z Krakowa, by zaprezentować wodzisławskiej publiczności swoje nietypowe umiejętności.

Wśród organizatorów wydarzenia, oprócz Biura Prezydenta Miasta można wyróżnić także: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Centrum", Miejskie Muzeum oraz Biuro Kultury, Sportu i Zdrowia.

Już teraz mówimy: do zobaczenia za rok!