Wodzisławscy numizmatycy świętują jubileusz

20 listopada 1967 roku dzięki staraniom Mariana Guzego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w Wodzisławiu Śląskim utworzono sekcję numizmatyczną. Od tego czasu minęło już 50 lat. Z tej okazji 7 października członkowie wodzisławskiego oddziału Polskiego Związku Numizmatycznego spotkali się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jubileusz 50-lecia oddziału był znakomitą okazją do złożenia życzeń i gratulacji wodzisławskim numizmatykom, a także wspomnień, którymi ochoczo się dzielili.

Przemysław Ziemba oraz Szymon Bereska z PTN najbardziej zasłużonym działaczom wręczali honorowe dyplomy. Otrzymali je: Jerzy Fidyka – prezes, Jerzy Dziwok, Marian Chromik, Edward Błaszczyk, Jan Skalmierski i Rafał Fidyka. Mirosława Meisel, kierownik USC oraz Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum otrzymali podziękowanie za współpracę z PTN przyczyniającą się do promocji i rozwoju numizmatyki oraz do popularyzacji idei ochrony zabytków numizmatycznych. Specjalne dyplomy przygotowano także dla prezydenta miasta Mieczysława Kiecy i przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Grabowieckiego.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia najcenniejszych odkryć historyczno-archeologicznych w Wodzisławiu Śląskim. Specjalny wykład na ten temat połączony z prezentacją multimedialną wygłosił Sławomir Kulpa.

Komu numizmatyczne zagadnienia wydają się być interesujące, może dołączyć do wodzisławskiego oddziału. Jego członkowie spotykają się w I Liceum Ogólnokształcącym w każdy czwartek.

źródło: Gazeta Wodzisławska