UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Wodzisławscy krwiodawcy włączyli się w jubileusz

Wspaniali wodzisławscy krwiodawcy włączyli się w obchody 760-lecia miasta. Celem osób związanych z Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża była zbiórka minimum 760 litrów cennego płynu. Efekt? Nasi krwiodawcy zebrali w tym roku już blisko 8 tys. litrów krwi, za co podczas grudniowego spotkania w Urzędzie Miasta podziękował im prezydent Mieczysław Kieca.

W czasie wizyty wodzisławscy krwiodawcy przekazali prezydentowi maskotkę - kropelkę krwi, proporczyk oraz przyszłoroczne kalendarze, promujące krwiodawstwo. Prezydent wręczył im z kolei list i złożył wszystkim obecnym osobom zaangażowanym w miejski jubileusz gratulacje w związku z tak wielkim sukcesem.

Spotkanie było wspaniałą okazją, by podkreślić zaangażowanie wielu społeczników i grup w zbiórkę ważnego daru, jakim jest krew, m.in. członków parafii w Wodzisławiu Śląskim, ks. prałata Bogusława Płonki, wodzisławskiej młodzieży szkół ponadpodstawowych czy górników.

Przywileje dla krwiodawców - warto wiedzieć

Osoby oddające krew mogą otrzymać odznaki, wyróżnienia, a w związku z tym również różnego rodzaju przywileje. Honorowi krwiodawcy mogą liczyć na m.in.: posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4,5 tys. kcal, zwrot kosztów przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi, ulga podatkowa - odliczenie wartości oddanej krwi od dochodu, możliwość uzyskania bezpłatnych wyników badań laboratoryjnych po oddaniu krwi (grupa krwi, morfologia, badania w kierunku zarażenia  wirusami  HIV, HCV, HBV oraz kiłą). Natomiast zasłużonemu dawcy przysługują m.in. uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, możliwość kupowania niektórych leków ze zniżkami. Dodatkowo Komunikacja Miejska w Wodzisławiu Śląskim wraz z początkiem roku wprowadziła darmowe przejazdy dla Zasłużonych Dawców Krwi I stopnia oraz Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia i Narodu. Mogą oni bezpłatnie korzystać z linii A, B, C i D.

O MKHDK

MKHDK działa w naszym mieście od 16 marca 2001 roku, a od 2007 roku jako stowarzyszenie. Aktualnie skupia trzydziestu aktywnych członków. Od lat propaguje ideę krwiodawstwa w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i różnymi organizacjami. W okresie swojej działalności klub organizował akcje w szkołach, parafiach, kopalniach, a także podczas różnych imprez plenerowych. Obecnie klub organizuje sześć cyklicznych akcji w roku.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony itnernetowej MKHDK i kontaktowania się z członkami Stowarzyszenia (kliknij tutaj).