UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Wodzisławscy harcerze dla Polaków z Kresów Wschodnich

Harcerze niosą pomoc na Kresach Wschodnich

Co roku harcerze wodzisławskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują akcję zbierania produktów do paczek dedykowanym naszym rodakom na Kresach Wschodnich. Takim wsparciem obejmują szczególnie tych najstarszych, czy najbardziej potrzebujących. Nie inaczej będzie w tym roku. Każdy z nas może włączyć się w akcję Rodacy - Bohaterom 2020.

Od lat w ramach akcji udaje się zebrać przeszło 100 paczek. Warto zaznaczyć, że w 2019 było ich aż 180. – Harcerze ZHR-u po zebraniu produktów i zapakowaniu ich do paczek, jadą później na Litwę, Białoruś czy Ukrainę. W tym roku po raz szósty, mimo ograniczeń sanitarnych, zachęcamy do udziału w akcji – apeluje Tomasz Wardenga, współtwórca drużyny ZHR. - Oczywiście, można zebrać całą paczkę lub tylko kilka produktów, które skompletujemy według potrzeby. Niestety bieda i potrzeby na Kresach są o wiele większe niż w Polsce, dlatego każdy dar serca jest mile widziany. Do każdej paczki proszę dołączyć kartkę z życzeniami. Zmieniamy także formułę życzeń. Chcielibyśmy, by nie były one kierowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy, lecz jako ogólne życzenia i słowa wsparcia dla Polaków - zachęca.

Zmiana podyktowana jest niepewnymi czasami, w których funkcjonujemy, związanymi z pandemią. Istnieje możliwość, że dary zebrane przed świętami, trafią do odbiorców np. dopiero w styczniu, czy w lutym. Stąd taka decyzja o zmianie tego najważniejszego elementu każdej paczki. Dodatkowo w tym roku można zbierać też artykuły chemii gospodarczej i ochrony osobistej. W razie jakichkolwiek pytań można pisać lub dzwonić do koordynatora akcji w Wodzisławiu Śląskim - Tomasza Wardengi (tomward@interia.pl 692542591).

Lista artykułów do wzorcowej paczki:

Zbieramy dary w różnych miejscach Polski. Segregujemy dary tak, aby w każdej paczce była ta sama liczba produktów. Taka była od początku prośba samych kombatantów i także z nimi była konsultowana lista darów. Zatem każda paczka waży ok. 11 kg i zawiera poniższe artykuły: olej 1 litr, cukier 3 kg, ryż 1 kg, kasza 400 g, makaron duży 700-1000 g, makaron mały 250 g, konserwy mięsne lub rybne 300 g, warzywa w puszce 1 op., owoce w puszce 1 op., herbata duża 100 szt. - 1 op., herbata mała 25-50 szt. - 1 op., herbata sypana lub owocowa 1 op., kawa sypana lub rozpuszczalna 250 g, kakao 100-200 g, słodycze duże ciastka - 1 op., słodycze drobne batony, cukierki - 100 g, czekolada 5 szt. Kartka świąteczna koniecznie z życzeniami! Nie musisz jednak przynosić wszystkich artykułów, wybierz jeden lub kilka.

Lista artykułów do paczki z artykułami chemii gospodarczej i ochrony osobistej:

Zbieramy artykuły w całej Polsce i składamy do paczek, które wolontariusze będą przekazywać kombatantom mieszkającym w Polsce, seniorom solidarności. Dary można dostarczać koordynatorem akcji lub przesyłać drogą pocztową lub kurierską na adres centrali Stowarzyszenia Odra-Niemen: 53-676 Wrocław, ul. Zelwerowicza 16/3. Mydło w płynie i w kostce. proszek do prania, płyny do naczyń i podłogi, mleczko do szorowania, płyny dezynfekcyjne do łazienek, ściereczki, maseczki do twarzy, rękawiczki jednorazowe, płyny dezynfekcyjne do rąk.

źródło: Gazeta Wodzisławska