Wodzisław Śląski z tytułem Gminy Przyjaznej Pszczołom

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczołowatych w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje ¾ światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców. Dzięki działaniom podejmowanym na rzecz pszczołowatych Wodzisław Śląski otrzymał tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom, do którego tym samym przyłączył się Wodzisław Śląski, można pobrać, klikając tutaj. Manifest to inicjatywa powstała w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W tym roku ma miejsce już 7. edycja tego społeczno-edukacyjnego programu, którego inicjatorem jest firma ZT „Kruszwica” S.A. Jego głównym celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka oraz angażowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz owadów pszczołowatych w Polsce. Poparcia dla Manifestu udzielił Polski Związek Pszczelarski oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony przyrody.

Warto dodać, że dzięki przystąpieniu do Manifestu i przyznanemu tytułowi nasze miasto może posługiwać się logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom i bezpłatnie dysponować materiałami edukacyjnymi w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Przedstawiciele programu, zaśwadczając o przyznanym tytule, podziękowali Wodzisławiowi Śląskiemu za zainteresowanie i zaangażowanie w działania na rzecz ochrony pszczołowatych.

Wszelkie informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej: www.pomagamypszczolom.pl oraz w portalu Facebook: www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom/.