Wodzisław Śląski solidarny z Ukrainą

Nad ranem, 24 lutego br. Rosja zaatakowała naszego wschodniego sąsiada. Wodzisław Śląski wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Miasto zawsze będzie wspierało silną i niezależną Ukrainę. Jesteśmy z Wami!

- Apeluję do każdego - dziś porzućmy wszelkie podziały! Dziś bądźmy jednością. Dziś współpracujmy, wspierajmy się, bądźmy serdeczni. Niech agresja nie będzie domeną nikogo z nas. Drodzy Rządzący, porzućcie wszelkie spory, porzućcie wszelkie konflikty, na które teraz nie czas. Apeluję, skupcie się maksymalnie na bezpieczeństwie nas wszystkich, skupcie się na budowaniu sojuszy, a nie podziałów, skupcie się na szukaniu rozwiązań, które dadzą nam szansę zatrzymania tego dramatu, skupcie się na niesieniu pomocy w obliczu tak ogromnego zagrożenia, skupcie się na ochronie ludzkiego życia, zdrowia, bezpieczeństwa - mówi prezydent Mieczysław Kieca.

W godzinach porannych z lądu, powietrza, a także z morza Rosja zaatakowała Ukrainę. Około godz. 4 w nocy czasu polskiego Władimir Putin zapowiedział rozpoczęcie operacji wojskowej. W Kijowie wyją syreny, wielu obywateli ucieka z ukraińskiej stolicy, inni schodzą do schronów. W Wodzisławiu Śląskim żyje i pracuje wielu obywateli narodu ukraińskiego. Nie bądźmy obojętni na ich los.

- Drodzy Wodzisławianie, do Was zwracam się także z gorącą prośbą. W ciągu minionych lat swój dom znalazło w naszym mieście i powiecie wielu przedstawicieli narodu ukraińskiego. Nie bądźmy dziś na nich w żadnym wypadku obojętni. Dopytujmy o ich potrzeby, podajmy dłoń, bądźmy dla nich oparciem, wspierajmy nawet drobnym gestem. Bo w tym piekle każdy ludzki odruch jest na wagę złota - tymi słowami prezydent zwrócił się do mieszkańców.

W związku z sytuacją na wschodniej granicy w Urzędzie Miasta został zwołany sztab kryzysowy, aby wypracować stosowane rozwiązania.