O udzielenie dofinansowania w formie dotacji mogły ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Dofinansowanie mogło dotyczyć w szczególności wymiany źródeł ciepła, budowy systemów grzewczych z udziałem odnawialnych źródeł energii, zastosowania rozwiązań technicznych mających na celu zwiększenie oszczędności energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Kwotę dofinansowania stanowił odpowiedni procent kosztów kwalifikowanych:
- 25 % w przypadku modernizacji źródła ciepła,
- 15 % w pozostałych przypadkach,
lecz nie więcej niż kwoty maksymalne określone w regulaminie dla poszczególnych zakresów rzeczowych.
Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej informował pisemnie Inwestorów, którzy złożyli wnioski w ramach Programu KAWKA o możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu pilotażowego. Równocześnie informacja o programie została zamieszczona na stronie internetowej oraz portalach społecznościowych Urzędu Miasta.
Wnioski o dofinansowanie przyjmowane były od 11 do 22 lipca 2016 roku w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach.
Urząd Miasta Wodzisławia Ślaskiego uruchomił punkt wsparcia dla mieszkańców gdzie pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej udzielali szczegółowych informacji na temat Programu oraz służyli pomocą przy wypełnianiu wniosków.
Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – ogółem do Funduszu wpłynęło 1546 wniosków. Do dofinansowania w ramach Pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji zakwalifikowało się 750 osób, z czego z miasta Wodzisławia Śląskiego 26 osób.
W przypadku uruchomienia kolejnych lub nowych form wsparcia właścicieli nieruchomości w zakresie ograniczenia niskiej emisji Urząd Miasta informował będzie mieszkańców o takich możliwościach.