Weź udział w Święcie patrona miasta św. Wawrzyńca

Na 10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca - diakona, męczennika i patrona Wodzisławia Śląskiego. Z tej okazji w mieście odbędzie się Święto patrona miasta św. Wawrzyńca, w ramach którego mieszkańcy będą mogli m.in. wysłuchać koncertu w wykonaniu Silesian Chamber Choir "Ad libitum" w kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śląskim.

Program obchodów Święta patrona miasta św. Wawrzyńca 10 sierpnia:

  • godz. 18:00 - msza święta w intencji mieszkańców w kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śląski,
  • godz. 19:00 - przejście na rynek pod figurę św. Wawrzyńca,
  • godz. 19:20 - koncert z okazji święta patrona miasta w wykonaniu Silesian Chamber Choir "Ad libitum" - „Petite messe solennelle” autorstwa Gioachino Rossini'ego.
Silesian Chamber Choir "Ad libitum"

Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania ciekawych wyzwań muzycznych od muzyki dawnej po współczesną. Śpiewacy współpracowali z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej - zarówno klasycznej, operowej, jak i rozrywkowej (np. najsławniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Dawid Podsiadło, Kayah, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Anna Dąbrowska czy Artur Żmijewski oraz Jan Frycz). Grupa uczestniczyła też w wydarzeniu artystycznym „Bankiet u Sanah”, realizując z artystką cykl 15. koncertów, które odbyły się w najbardziej prestiżowych salach filharmonicznych w Polsce.

Niejednokrotnie zespół zdobywał serca publiczności za granicą. Koncertował m.in.: w Czechach, na Słowacji, Litwie, Gruzji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Tajlandii, na Gibraltarze oraz na Filipinach. Uczestniczył także w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach zdobywając około 50. prestiżowych nagród. Nagrywał programy dla Polskiego Radia, TVP i Telewizji Polsat. Wydał 9 autorskich płyt CD.

Założycielem, dyrygentem i managerem zespołu jest prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek.

Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, chórmistrzyni, dyrygentka, profesor w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego, wykładowczyni akademicka, wychowawczyni wielu młodych adeptów sztuki dyrygenckiej, muzyk-nauczycielka z pasji i z pasją. Jest również członkinią Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Prezesem Fundacji Muzyka Bez Granic, pomysłodawczynią i dyrektorką The Prof. Józef Świder International Festival of Music w Cieszynie. Na swoim koncie ma liczne publikacje naukowe. Jest redaktorką wydawnictw, uczestniczką wielu konferencji naukowych w Polsce i za granicą, członkinią rad artystycznych, naukowych i badawczych oraz jurorką w konkursach międzynarodowych.

W swoim dorobku posiada: 75. nagród w międzynarodowych konkursach chóralnych, 18 płyt CD, ponad 1000 koncertów oraz wiele zrealizowanych utworów chóralnych a cappella. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.

Silesian Chamber Choir "Ad libitum" z koncertem 10 sierpnia

  • Katarzyna Belkius - sopran,
  • Daniel Oktawian Piotrowski - kontratenor,
  • Marek Anton - tenor,
  • Remigiusz Nowak - bas,
  • Michał Goławski - fortepian,
  • Arkadiusz Popławski - pozytyw,
  • Izabella Zielecka-Panek - dyrygentka, przygotowanie chóru, prowadzenie koncertu.

Dlaczego św. Wawrzyniec został patronem naszego miasta?

Historia naszego patrona obfituje w wiele zagadek i historycznych dylematów, jednak pewnym jest, że żył on w III wieku. Najpewniej urodzony w Hiszpanii, zginął śmiercią za wiarę, spalony na rozżarzonej kracie, która stanowi jego atrybut. W jaki sposób Wawrzyniec został patronem Wodzisławia Śląskiego? Dokładnie 10 sierpnia 1536, gdy roku miastu zagrażał wzbudzający ogólny strach kataklizm, mieszkańcy Wodzisławia postanowili oddać się pod opiekę świętemu Wawrzyńcowi. Miasto zostało ocalone, a świętego uznano za opiekuna wodzisławian, którzy niebawem złożyli śluby, iż co roku będą pielgrzymować do najbliższego kościoła poświęconego świętemu Wawrzyńcowi. Kilkusetletnia tradycja pielgrzymkowa przetrwała do dziś.