Weź udział w konkursie "Z głową w sieci"

Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim zaprasza uczniów wodzisławskich szkół podstawowych klas IV-VIII do wzięcia udział w konkursie plastycznym. Zinterpretuj hasło kampanii "Z głową w sieci", wykaż się kreatywnością i zgarnij nagrodę. Prace można składać do 31 maja br.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na powszechność i powagę zjawiska cyberprzemocy, walka z hejtem oraz zaprezentowanie zdolności artystycznych mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.

Co musisz zrobić, aby wziąć udział?

Jeśli jesteś uczennicą/uczniem wodzisławskiej szkoły podstawowej klasy IV-VIII, wystraczy, że wykonasz pracę dowolną techniką plastyczną i dostarczysz ją do 31 maja br.:

  • pocztą na adres Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim (ul. Kokoszycka 180B, 44-313 Wodzisław Śląski) z dopiskiem konkurs „ Z Głową w Sieci”

  • lub osobiście na terenie Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. 

WAŻNE! Każdy z uczestników wraz z pracą konkursową powinien złożyć podpisane oświadczenie - zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie.

Zwycięzcom konkursu zostaną wręczone nagrody. Informacja o miejscu i terminie wręczenia zostanie podana 10 czerwca 2024 roku telefonicznie prawnemu opiekunowi uczestnika.

Regulamin konkursu plastycznego "Z głową w sieci" [otwiera się w nowym oknie].

O kampanii "Z głową w sieci"

Przypominamy, że celem działań Policji w Wodzisławiu Śląskim jest nabycie przez młodzież umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu, uświadomienie im zagrożeń oraz pomoc w zdobyciu wiedzy na temat tego, jak nie paść ofiarą i nie zostać sprawcą cyberprzestępstwa.

Jak nie dać się złowić w sieci?

Oszustwa przybierają różne formy, a celem ataków phishingowych jest człowiek. Przestrzegaj następujących zasad jeśli chcesz uchronić się przed oszustwem:

  1. Zabezpiecz swój sprzęt programem antywirusowym i firewallem.
  2. Nie otwieraj plików i linków przesyłanych Ci e-mailem lub SMS-em z nieznanych źródeł.
  3. Jeżeli poproszono Cię o zainstalowanie programów AnyDesk, QuickSupport czy TeamViewer, nie rób tego. Może to oznaczać próbę przejęcia kontroli nad Twoim urządzeniem.
  4. Twórz kopie zapasowe, które pozwolą Ci na odzyskanie danych, tj. zdjęcia, filmiki, kontakty i inne ważne informacje.
  5. Nie daj się skusić atrakcyjnym okazjom. Uważnie czytaj regulaminy i nie klikaj w przesyłane Ci prywatnie linki.
  6. Korzystaj z opcji dwuskładnikowego logowania się na swoje konta.
  7. Uważaj na fake newsy w Internecie. Korzystaj jedynie z wiarygodnych źródeł i sprawdzonych informacji.
  8. Dbaj o prywatność w mediach społecznościowych, aby obce osoby nie mogły Cię podglądać.
  9. Jeżeli poproszono Cię o płatność BLIKIEM, skontaktuj się z odbiorcą i wyklucz, czy nie masz do czynienia z oszustem.
  10. Jesteś świadkiem lub ofiarą mowy nienawiści? Poszukaj pomocy i zgłoś to administratorowi.

Czy wiesz, że...?

Podszywanie pod inną osobę w sieci jest czynem noszącym znamiona kradzieży tożsamości, które może podlegać karze ograniczenia wolności do 8 lat.

Czy wiesz, że...?

Hejt oraz inne formy przemocy w sieci mogą być traktowane jako uporczywe nękanie, za które grozi kara do 8 lat więzienia.