Wernisaż prac twórcy nieprofesjonalnego

Na Śląsku grudzień to nie tylko święta Bożego Narodzenia, ale również Barbórka. W regionie, w którym górnictwo stało na czele przemysłu święto św. Barbary obchodzone było szczególnie. W niedzielne popołudnie, 3 grudnia zapraszamy na wystawę prac Jana Śliżewskiego - górnika, który w kopalniach znalazł inspiracje twórcze.

Jan Śliżewski przyszedł na świat w 1938 roku. Żył i pracował w Radlinie na kopalni Marcel. Pod ziemią przepracował ponad 30 lat jako górnik strzałowy. Od lat 80. ubiegłego wieku zajmował się ponadto malarstwem. Swoje zainteresowania rozwijał w Zespole Twórców Nieprofesjonalnych “Oblicza” w Rybniku.

Doskonale znana jest twórczość Jana Śliżewskiego poświęcona pracy górniczej, a także tworzone z dbałością o szczegóły obrazy dawnego Radlina i okolic, w których mężczyzna utrwala śląskie zwyczaje i tradycje. Jednak w dorobku artysty znajdziemy również prace o filozoficznym i egzystencjalnym charakterze, a także zaświadczające o wnikliwości obserwacji i poczuciu humoru.

- Niespokojny, twórczy duch Jana Śliżewskiego nie pozwala mu poprzestać na malarstwie, tworzy on również małe formy rzeźbiarskie, jest kolekcjonerem, twórcą „ogrodu pamięci”, w którym znajdują miejsce dawne przedmioty - mówi o twórcy pomysłodawczyni wystawy, Jadwiga Pietrek z Grupy Twórczej Pasja w Radlinie.

Artysta ma na swoim koncie liczne wystawy, nagrody i wyróżnienia za twórczość malarską. Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami za zasługi dla kultury. Otrzymał m.in. nagrodę “Zasłużony dla miasta Rybnika”, wyróżnienie “Quality” Burmistrza Miasta Radlin i wiele innych.

Jan Śliżewski jest honorowym członkiem Grupy Twórczej "Pasja" działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, wielokrotnie uczestniczył w wystawach, konkursach, przeglądach i plenerach organizowanych w tej placówce. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych. Wernisaż prac Jana Śliżewskiego odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia o godz. 16:00 w Pałacu Dietrichsteinów - Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Wstęp wolny.

źródło: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim