UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

W Pałacu Dietrichsteinów powstanie SOWA

SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, powstanie w Wodzisławiu Śląskim. To wyjątkowe miejsce będzie mieścić się w Pałacu Dietrichsteinów. SOWA to program, który ma na celu popularyzację i upowszechnianie nauki. To znakomita okazja do rozwijania wiedzy i wyobraźni poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem.

Jest to jeden z programów realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu, Kopernik przekaże każdej placówce Wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz Majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni, a także zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. Dwie pierwsze, „pilotażowe” Strefy ulokują się w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim (otwarcie na jesieni 2021 r.). 30 kolejnych powstanie w latach 2022-2023.

źródło: Gazeta Wodzisławska