W legendach #tworzyMywodzisław - dziś spotkanie promocyjne

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim z wielką przyjemnością otwiera podwoje dla wszystkich tych z Państwa, którzy interesują się historią i kulturą naszego miasta. W czwartek 7 grudnia 2017 roku zapraszamy do Muzeum na godzinę 17:00 na spotkanie promocyjne książki „W legendach #tworzyMywodzisław…”.

Jest to zbiór najbardziej znanych i najciekawszych legend dotyczących Wodzisławia i okolic, a wyboru i opracowania ich dokonała Kinga Kłosińska z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. W publikacji znalazły się również dwie legendy o powstaniu Wodzisławia, które wygrały konkurs zorganizowany przez Muzeum z okazji 760-lecia miasta. Piękna, albumowa publikacja, nad którą patronat objął Prezydent Miasta Mieczysław Kieca, została wydana dzięki działaniom Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Tekstom towarzyszą przepiękne ilustracje – kilku artystów pochodzących lub związanych z naszym miastem zostało poproszonych o zilustrowanie wybranej przez siebie legendy. Odzew i entuzjazm zaproszonych twórców był ogromny. Siedem malarek, graficzek i plastyczek wybrało swoją ulubioną opowieść i stworzyło do niej unikalną pracę. Do tych dzieł dołączył obraz pt. „Czarownice na stosie” pana Franciszka Marcinkowskiego pochodzący ze zbiorów Muzeum.

Wreszcie zdjęcia: świetne przedstawienie na motywach nagrodzonej, konkursowej opowieści rozegrało się przed budynkiem Muzeum 9 września podczas IV Wodzisławskiej Nocy Teatrów. Młodzi aktorzy z Classic Ballanga Teatr i manufaktury Artystycznej Pi-Art mieli własną, bardzo oryginalną wizję, w której nie zabrakło szczudlarzy, drewnianego wojska, ogromnej, podświetlanej kukły, efektów pirotechnicznych, a nawet wspólnego biesiadowania, do którego zaproszeni zostali również widzowie. W niniejszej książce przedstawiamy kilka fotografii z tego przedstawienia.

Podczas spotkania promocyjnego będzie możliwość nabycia książki, zobaczenia oryginałów prac plastycznych, które trafiły do publikacji oraz prawdziwej  kukły Wiedźmy Mścisławy, której podobizna zdobi okładkę „Legend…”. Dodatkowo mini-recitalem skrzypcowym uświetni spotkanie wodzisławska artystka pani Ilona Bazan.

Serdecznie zapraszamy, wstęp jest bezpłatny.

źródło: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim