UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Vladislavia na festiwalu w Słowenii

Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia z Wodzisławskiego Centrum Kultury wyruszył na artystyczny podbój Słowenii, aby jako jedyna grupa z Polski wziąć udział w "Mediterranean International Folklore Festival" w miejscowościach Piran, Portorož i Koper.

Wodzisławska Vladislavia zakwalifikowała się do udziału w tym ambitnym, artystycznym wydarzeniu, jako jedyna grupa folklorystyczna z Polski. Prócz tańca, śpiewu i ludowych strojów zespół zaprezentuje również polską kuchnię z różnych regionów naszego kraju. Festiwal odbywa się w dniach 6-10 lipca br.

Aby wystąpić podczas festiwalu grupa musiała przejść proces kwalifikacyjny. Vladislavia oceniana była przez komisję, w skład której wchodzili międzynarodowi folkloryści, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Piran” oraz zarząd festiwalu. Oceniana była jakość prezentowanego folkloru, oryginalność, stroje, muzyka oraz referencje grupy z poprzednich festiwali. Ostatecznie do udziału zakwalifikowało się dziewięć zespołów z całej Europy.

- Zespół Vladislavia z powodzeniem prezentuje wysoki poziom artystyczny, co pozwala na promocję Wodzisławia Śląskiego również poza granicami naszego kraju. Cieszę się, że kolejny zespół z Wodzisławskiego Centrum Kultury odnosi międzynarodowe sukcesy – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK.

Oprócz ZPiT Vladislavia na festiwalu wystąpią również dwa zespoły ze Słowacji, dwa z Węgier oraz po jednej grupie z Czech, Serbii, Chorwacji i Słowenii. Zespół nie walczy o miejsca, a sam udział w festiwalu to już ogromne wyróżnienie. Tylko nieliczne zespoły mogą brać udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Oprócz koncertów na festiwalową publiczność czekają korowody ulicami miast oraz wieczory z prezentacją tańca i kuchni innych krajów.